Czy sportowe podnoszenie ciężarów hamuje wzrost? Tak, może, jeśli ciężary, które osoba podnosi wpływają na płytki wzrostowe kości. Jednakże, osoba może podjąć środki ostrożności, aby tego uniknąć. W rzeczywistości, każda aktywność, w której płytki wzrostowe są zagrożone złamaniem, jest szkodliwa dla wzrostu. Dotyczy to nie tylko podnoszenia ciężarów. Inne niebezpieczne sporty, które mogą hamować wzrost, obejmują jazdę na rolkach i piłkę nożną.
Właściwa technika
Dzieci i nastolatki powinny używać właściwej techniki podczas podnoszenia ciężarów. Jest to najważniejszy aspekt podnoszenia ciężarów. Dzieci nie powinny stosować tego samego cyklu treningowego co dorośli. Zamiast tego, dzieci powinny stosować cykl progresywnego przeciążenia liniowego w celu zapewnienia prawidłowej techniki. Jeśli forma staje się zagrożona, dzieci powinny powstrzymać się od podnoszenia ciężarów.
Podczas gdy prawidłowa technika w podnoszeniu ciężarów jest ważna dla każdej grupy wiekowej, jest ona szczególnie ważna dla młodszych sportowców. Zmniejszy to ryzyko kontuzji i będzie sprzyjać prawidłowemu wzrostowi. Młodzież nie powinna podnosić zbyt dużych ciężarów, ponieważ może to uszkodzić płytki wzrostowe. Młodzież powinna również unikać wywierania zbyt dużego nacisku na płytki wzrostowe, które są stosunkowo miękkie i łatwo je uszkodzić.
Istnieje kilka sposobów na wzmocnienie mięśni i wydłużenie płytki wzrostowej. Należą do nich joga, rozciąganie i podnoszenie ciężarów. Ważne jest również, aby przestrzegać prawidłowej postawy i trzymać głowę w górze. Ponadto ważne jest, aby przy podnoszeniu ciężarów stosować właściwą technikę, ponieważ niewłaściwe techniki podnoszenia ciężarów mogą uszkodzić płytkę wzrostową.
Nadzór
American College of Sports Medicine, American Orthopaedic Society for Sports Medicine oraz National Strength and Conditioning Association stwierdzają, że dzieci powinny być pod nadzorem dorosłych podczas uczestnictwa w programach podnoszenia ciężarów. Grupy te twierdzą, że młodzież nie powinna trenować z ciężarami większymi niż te, które może bezpiecznie obsługiwać, a także powinna używać odpowiedniej formy podczas podnoszenia ciężarów. Oprócz tego, że są bezpieczniejsze, programy podnoszenia ciężarów mogą promować zdrowe ciało i zwiększać poczucie własnej wartości. Sprawiają, że ćwiczenia stają się zabawą i utrzymują zainteresowanie dzieci sprawnością fizyczną.
Nadzór podczas podnoszenia ciężarów jest ważny, ponieważ dzieci nie są emocjonalnie dojrzałe i mogą nie w pełni rozumieć wartość prawidłowej formy, rozgrzewki lub zachowania ostrożności. Wiele kontuzji u młodzieży ma miejsce podczas podnoszenia ciężarów, zwłaszcza gdy upuszczają ciężary lub podnoszą więcej niż są w stanie. Prawidłowa forma jest szczególnie ważna dla dzieci, ponieważ zła forma może prowadzić do kontuzji, która może zahamować ich wzrost.
Złamania płytki nasadowej
Złamania płytki nasadowej u dzieci mogą wystąpić podczas różnych sportów i aktywności. Na szczęście, urazy te są zazwyczaj niewielkie i samoograniczające się. W niektórych przypadkach, ze względu na potencjał wzrostu i przebudowy dziecka, płytka może być po prostu zamknięta po wygojeniu. Jednak niektóre dzieci mogą doznawać powtarzających się urazów podczas uprawiania sportu, co może prowadzić do powstania kontuzji.
Epiphyseal growth plates znajdują się na końcach kości długich i są odpowiedzialne za wydłużanie się kości. Uszkodzenie tych płytek wzrostowych może zakłócić ukrwienie kości i zahamować jej wzrost. Chociaż złamania nasadowych płytek wzrostowych nie zostały dobrze zbadane w przypadku treningu oporowego młodzieży, stanowią one potencjalne powikłanie podnoszenia ciężarów. National Strength and Conditioning Association ustanowiło wytyczne, które pomagają zapobiegać tym urazom.
Chociaż aktywność fizyczna wydaje się mieć działanie ochronne na płytkę wzrostową, brak aktywności jest znanym czynnikiem ryzyka. Jednak niewiele wiadomo na temat wpływu braku aktywności na płytkę wzrostową nasady. Brak problemów biomechanicznych może tłumaczyć brak dowodów dotyczących roli braku aktywności w tym typie złamań. Dlatego dalsze badania powinny skupić się na tym, jak te aktywności wpływają na fizjologię płytki wzrostowej nasady.
Urazy płytek wzrostowych
Płytki wzrostowe w kościach są wrażliwe na nadmierną eksploatację i mogą ulec uszkodzeniu podczas sportowego podnoszenia ciężarów. Dzieci powinny być zawsze badane przez lekarza pod kątem bólu lub innych objawów kontuzji. Urazy spowodowane nadużywaniem mogą spowodować trwałe uszkodzenia lub zakłócić rozwój fizyczny. Uszkodzenie płytki wzrostowej może być trudne do wykrycia na zdjęciu rentgenowskim, ale jest oznaką poważniejszego urazu.
Płytki wzrostowe to miękkie części kości, które pozwalają kościom rosnąć dłużej. Nadużywanie urazów w tym obszarze może spowodować uszkodzenie stawu i więzadeł. Urazy te są najczęściej spotykane u dzieci uprawiających sport, np. hokej lub baseball. Jednakże, urazy płytek wzrostowych podczas podnoszenia ciężarów sportowych są mniej powszechne. Urazy te są znacznie częstsze u chłopców, którzy kontynuują wzrost przez cały okres nastoletni, podczas gdy dziewczynki przestają rosnąć znacznie wcześniej.
Różne badania naukowe wykazały, że podnoszenie dużych ciężarów może powodować urazy płytki wzrostowej. Urazy te mogą prowadzić do złamań i zmiażdżenia płytki wzrostowej. Z tego powodu podnoszenie ciężarów powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Inne zagrożenia związane z podnoszeniem nadmiernych ciężarów to urazy stawów, naciągnięcia i zerwania więzadeł.
Urazy bioder
Urazy bioder podczas sportowego podnoszenia ciężarów mogą mieć wiele negatywnych konsekwencji, od upośledzenia mobilności do zmiany funkcji mięśniowo-szkieletowej. Może również zmienić rozkład sił na powierzchniach stawowych i prowadzić do zmian zwyrodnieniowych kości, tkanki łącznej i chrząstki stawowej.
Ostry uraz biodra może być spowodowany nadwyrężeniem lub zwichnięciem stawu biodrowego. Możliwe jest również zerwanie łąkotki, czyli krążka chrząstki na końcu kości udowej lub goleni. Dziesięć procent ludzi doznaje rozerwania łąkotki w ciągu swojego życia. Rozdarcia łąkotek mogą być wynikiem powtarzających się ruchów stawu biodrowego, takich jak kucanie.
Ból biodra jest częstą dolegliwością sportowców i może być frustrujący w leczeniu. W przeszłości ból biodra był związany z naciągnięciem mięśni, ale obecnie istnieje wiele innych możliwych przyczyn.
Urazy kolan
Jednym z największych obszarów występowania urazów wśród sportowców jest kolano. Urazy kolan mogą wystąpić podczas uprawiania różnych sportów, w tym podnoszenia ciężarów i siłowego podnoszenia ciężarów. Ten rodzaj aktywności nakłada na kolano dużą ilość siły, co powoduje stan zapalny, obrzęk i ból. Jednak przy zachowaniu odpowiedniej formy i techniki, można uniknąć urazów kolan. Oprócz zapobiegania urazom, właściwa forma poprawia wytrzymałość kolan.
Chociaż trening z ciężarami może budować masę mięśniową i poprawiać ogólną siłę, ważne jest, by nie wykonywać go podczas rekonwalescencji po urazie kolana. Dzieje się tak dlatego, że trening z ciężarami obciąża więzadła, które wiążą złożone kości stawu kolanowego. Może to prowadzić do bólu, obrzęku i bezruchu. Kontuzje kolana mogą mieć różne podłoże, od zwykłego skręcenia po całkowite zerwanie więzadła krzyżowego (ACL).
Urazy kolan spowodowane sportowym podnoszeniem ciężarów mogą również prowadzić do wczesnego wystąpienia choroby zwyrodnieniowej kolan. W przeszłości eksperci uważali, że łąkotka jest strukturą śladową, która jest potrzebna tylko do wzrostu i stabilności, ale nowsze badania wykazały, że może być ona źródłem wczesnego początku choroby zwyrodnieniowej stawów. Ten rodzaj zapalenia stawów jest spowodowany normalnym zużyciem stawów, a chrząstka, która amortyzuje kości jest uszkodzona. Urazy kolan mogą prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów, a w ciężkich przypadkach chrząstka kolanowa może całkowicie się rozerwać, powodując ocieranie się kości o siebie. Dlatego należy unikać urazów kolan spowodowanych sportowym podnoszeniem ciężarów, chyba że zaleci to lekarz.
Wzrost gęstości mineralnej kości
Zwiększona gęstość mineralna kości jest ważnym markerem wytrzymałości kości. Kości składają się ze szkieletu z pasm białkowych pokrytych wapniem, dzięki czemu są gęste i mocne. Kości tracą gęstość wraz z wiekiem, brakiem ruchu i niskim spożyciem wapnia. Niska gęstość kości zwiększa ryzyko złamań. Kobiety często tracą gęstość kości w wyniku braku estrogenu, który jest hormonem kobiecym. Estrogenowa terapia zastępcza jest stosowana w leczeniu objawów menopauzy, w tym uderzeń gorąca i suchości pochwy, a także rozrzedzenia kości.
Przegląd 31 badań z 2012 roku wykazał, że BMD było znacząco niższe u dorosłych rowerzystów niż wśród populacji kontrolnej. Rowerzyści mieli niższe wartości w rejonie miednicy i bioder niż osoby z grupy kontrolnej niebędące sportowcami. Dodatkowo grupa kolarska miała niższe wartości w kręgosłupie lędźwiowym.
Do analizy danych badacze wykorzystali program SPSS w wersji 8.0 dla Windows. Zastosowali dwukierunkową analizę wariancji, aby określić efekty grup czasowych i efekty interakcji. Następnie zastosowali regresję najmniejszych kwadratów, aby obliczyć tempo zmian dla każdej osoby. Tempo zmian zostało wyrażone jako procentowa zmiana od linii podstawowej.
Urazy stawów
Uprawianie sportów ciężkich może prowadzić do urazów stawów, w tym urazów spowodowanych sportowym podnoszeniem ciężarów. Urazy te mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Mogą powstać w wyniku nagłego uderzenia w staw lub długotrwałego wykonywania powtarzalnych ruchów. Gimnastyka jest jednym z takich sportów, które mogą prowadzić do przewlekłego nadużywania stawów.
Płytka wzrostowa jest najsłabszą częścią rosnącego szkieletu, dlatego urazy tego obszaru mogą mieć szkodliwe skutki. Może to prowadzić do zapalenia stawów w późniejszym okresie życia. Urazy płytki wzrostowej, choć nie są charakterystyczne dla podnoszenia ciężarów, mogą wystąpić przy każdej aktywności fizycznej. Ten rodzaj zapalenia stawów, zwany pourazowym zapaleniem stawów, często występuje dziesiątki lat po początkowym urazie. Szacuje się, że dotyka on 23 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych.
Urazy spowodowane podnoszeniem ciężarów mogą powodować wiele problemów, w tym bóle stawów i stany zapalne, a nawet zahamować wzrost mięśni. Podnoszenie ciężarów może również prowadzić do zespołu impingementu barkowego, który powoduje ból z przodu i z boku barku i może się pogorszyć z czasem.
Podobne tematy