Jeśli zastanawiasz się jak naturalnie podnieść poziom hemoglobiny, ten artykuł jest dla Ciebie. Ten artykuł wyjaśni Ci jak czerwone krwinki są produkowane w organizmie. Pochodzą one z wątroby i nerek, a powstają w wyniku przyswojenia pewnych mikroelementów. Proces ten trwa około dwóch tygodni. Czerwone krwinki dojrzewają z komórek progenitorowych, a następnie są uwalniane do krwiobiegu. Do tego czasu żadna terapia nie będzie w stanie podnieść poziomu hemoglobiny. Następnie potrzeba będzie trzech cykli regeneracji, zanim poziomy się ustabilizują.
Czerwone wina
Czerwone wino jest znanym środkiem przeciwzapalnym i ma zdolność do podnoszenia poziomu hemoglobiny. Korzyści płynące z czerwonego wina są podobne do korzyści płynących z białego wina. Wpływ wina na hemoglobinę zależy od spożywanej ilości, ale umiarkowane spożycie może pomóc w poprawie poziomu hemoglobiny. Oprócz pozytywnego wpływu na poziom hemoglobiny, czerwone wino może być również korzystne dla układu sercowo-naczyniowego.
Czerwone wino podnosi również poziom dobrego HDL, jednocześnie zmniejszając szkodliwy poziom LDL. Przeciwutleniacze zawarte w czerwonym winie mogą również pomóc w ochronie naczyń krwionośnych i zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Dodatkowo, naturalny związek Resveratrol, znajdujący się w skórce czerwonych winogron, pomaga regulować wydzielanie insuliny przez organizm i wrażliwość na glukozę.
Dieta z dużą zawartością czerwonego wina jest skutecznym sposobem zapobiegania i leczenia anemii. Picie małego kieliszka podczas lunchu i jednego dużego przed kolacją to zdrowy sposób na zwiększenie poziomu hemoglobiny. Według najnowszych badań, czerwone wino może zawierać do 127 miligramów żelaza na uncję płynu. To prawie połowa Twojego dziennego zapotrzebowania. Czerwone wino zawiera również skórki winogron, które dostarczają organizmowi żelaza.
Pomimo korzyści płynących z picia czerwonego wina, należy pamiętać, że nadmierne spożycie alkoholu może mieć negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a nawet może prowadzić do otyłości. Obfite picie może zwiększyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, udaru i innych schorzeń układu krążenia. Ponadto, zbyt duża ilość alkoholu może prowadzić do arytmii i innych problemów.
Owoce bogate w witaminę C
Istnieje kilka pokarmów, które mogą zwiększyć poziom hemoglobiny w Twoim organizmie. Jednym z najskuteczniejszych jest burak. Ten owoc jest pełen składników odżywczych, w tym żelaza, kwasu foliowego, wapnia i błonnika. Jest również dobrym źródłem witaminy C. Jedzenie buraków codziennie pomoże Twojemu organizmowi produkować więcej czerwonych krwinek. Innym owocem, który podnosi poziom hemoglobiny są pestki dyni. Pestki dyni mają osiem miligramów żelaza na porcję i są załadowane magnezem i manganem.
Podnoszenie poziomu hemoglobiny jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia i zapobiegania niektórym chorobom. Przyjmowanie witamin C i B12 może pomóc w podniesieniu poziomu hemoglobiny. Dieta bogata w te składniki odżywcze zwiększy również poziom folianu, witaminy z grupy B, która jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek. Folian jest również potrzebny do zapobiegania hemochromatozie, chorobie spowodowanej zbyt dużą ilością żelaza we krwi.
Żelazo jest ważne dla produkcji hemoglobiny. Osoby, którym brakuje żelaza, często odczuwają ból w klatce piersiowej, duszności i zmęczenie. Spożywanie pokarmów bogatych w żelazo może pomóc organizmowi wytwarzać więcej hemoglobiny. Pokarmy bogate w żelazo obejmują chude mięso, owoce morza, fasolę, groch, sok ze śliwek i zboża wzbogacone w żelazo.
W badaniu z wykorzystaniem randomizowanej próby kontrolowanej stwierdzono, że spożywanie owoców i warzyw bogatych w witaminę C ma pozytywny wpływ na poziom hemoglobiny. Wyniki badania przedstawiono na rycinie 2. Owoce i warzywa o wysokiej zawartości witaminy C były związane z wyższym poziomem hemoglobiny u osób z prawidłowym statusem hemoglobiny. Spożycie pomidorów i jagód było również wyższe niż u osób z niskim poziomem hemoglobiny.
Shilajit Stwierdzono, że Shilajit podnosi poziom hemoglobiny u osób z anemią. Badanie z 2011 roku na szczurach wykazało znaczny wzrost poziomu hemoglobiny po suplementacji Shilajit. Dalsze badania na ludziach są w toku. W międzyczasie anemicy mogą stosować roślinne lub zwierzęce suplementy żelaza lub jeść więcej pokarmów bogatych w żelazo. Mogą również poddać się domięśniowym zastrzykom żelaza, aby poprawić swój stan.
Shilajit zawiera żelazo i inne minerały. Jest często stosowany jako długoterminowa terapia kilku chorób, ale wysoka zawartość żelaza może prowadzić do toksyczności w niektórych narządach. Badania histopatologiczne wykazały jednak, że zawartość żelaza w shilajit była prawie stała we wszystkich dawkach. Ponadto nie odnotowano istotnych zmian w wątrobie i innych narządach witalnych.
Shilajit podnosi poziom hemoglobiny poprzez promowanie produkcji większej ilości RBC. Shilajit podnosi poziom Hb we krwi, co jest kluczowym czynnikiem w zapobieganiu anemii. Poprawia również poziom hematokrytu, miary czerwonych krwinek. W rzeczywistości Shilajit może podnieść poziom Hb o 1 g/dL w ciągu tygodnia w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi.
Inną zaletą Shilajit jest jego zdolność do poprawy funkcji mitochondrialnej. Jest to ważne, ponieważ mitochondria dostarczają energii komórkom krwi do przenoszenia tlenu w całym organizmie. Mitochondria wymagają wielu minerałów i związków do prawidłowego funkcjonowania. Jednym z tych minerałów jest kwas fulwowy, który może zapobiec uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki.
Pokarmy bogate w żelazo
Istnieje wiele pokarmów bogatych w żelazo i możesz chcieć włączyć je do swojej codziennej diety, aby zwiększyć poziom hemoglobiny. Na przykład, jabłka są bogate w żelazo i jedna ich porcja może pomóc Ci osiągnąć zalecany poziom. Truskawki są kolejnym zdrowym wyborem żywności. Truskawki mają 0,3 miligramów żelaza na 100 gramów, a także są bogate w witaminę C, która pomaga organizmowi wchłaniać żelazo. Dodatkowo, truskawki są smaczne!
Inne pokarmy bogate w żelazo to jabłka i truskawki. Jabłka zawierają doskonałą ilość żelaza, a truskawki mają dużą ilość witaminy C, która pomaga organizmowi wchłaniać żelazo. Wątroba jest również doskonałym źródłem żelaza i powinieneś spróbować jeść mięsa z organów. Wątróbka jest bogata w białko i żelazo, zawiera też duże ilości witaminy A, miedzi, selenu i choliny.
Nasiona sezamu zawierają żelazo, a także mają mnóstwo innych zdrowych składników odżywczych. Jedna łyżka nasion sezamu zawiera ponad jeden miligram żelaza, jest dobrym źródłem fosforu, witaminy E i cynku. Możesz również posypać ziarna sezamu do sałatek, aby uzyskać dodatkowe żelazo.
Jeśli Twoja hemoglobina jest niska, Twój organizm będzie potrzebował więcej żelaza, aby wytworzyć więcej czerwonych krwinek. Może upłynąć nawet rok, zanim poziom żelaza we krwi osiągnie zdrową wartość. Spożywanie pokarmów bogatych w żelazo to świetny sposób na podniesienie poziomu hemoglobiny.
Terapia dietetyczna
Jeśli masz niski poziom hemoglobiny, istnieje kilka metod leczenia, które mogą być stosowane. Należą do nich suplement żelaza i dieta wysokofolianowa. Jednak zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia. Można również zwiększyć poziom hemoglobiny poprzez spożywanie zbóż wzbogaconych, tofu lub mleka sojowego. Należy pamiętać, że należy unikać pewnych pokarmów, w tym wapnia, garbników i fitynianów, które mogą obniżyć poziom hemoglobiny.
Niski poziom hemoglobiny może być poważnym problemem, ponieważ uniemożliwi twoim organom otrzymanie wystarczającej ilości tlenu. Niski poziom hemoglobiny może również powodować bóle i zawroty głowy. Mogą one również osłabić Twój system odpornościowy, czyniąc Cię podatnym na różne choroby. Niski poziom hemoglobiny może nawet spowodować śmierć.
Jeśli chodzi o Twoją dietę, pamiętaj, że ilość żelaza, którą spożywasz, będzie miała duży wpływ na poziom hemoglobiny. Potrzebujesz odpowiedniej ilości żelaza w diecie, aby wyprodukować wystarczającą ilość czerwonych krwinek, które przenoszą tlen w całym organizmie. Upewnij się również, że otrzymujesz wystarczającą ilość witaminy C, która pomaga zwiększyć wchłanianie żelaza.
Innym sposobem na podniesienie poziomu hemoglobiny jest spożywanie pokarmów bogatych w żelazo i foliany. Jedz dużo owoców i warzyw, które zawierają żelazo i foliany. Szczególnie dobre są owoce cytrusowe, ponieważ umożliwiają wchłanianie żelaza. Sok z granatu jest również korzystny, ponieważ ma wysokie stężenie żelaza.
Podobne tematy