Najlepsi sportowcy sztangi przyłapani na dopingu

Najlepsi sportowcy sztangi przyłapani na dopingu

W ostatnich latach doszło do kilku głośnych skandali dopingowych z udziałem czołowych sztangistów. Jednak nie ma jednego zawodnika odpowiedzialnego za wszystkie z nich. Na liście znajdują się THG, Zubova, Ivanov i Klokov. Oto co musisz wiedzieć o różnych sportowcach biorących udział.

THG

Amerykańska Agencja Antydopingowa ujawniła ogromny skandal dopingowy w sportach zawodowych. Skandal dopingowy sportowców skupił się na leku zwiększającym wydajność, znanym jako tetrahydrogestrinone, który był niewykrywalny przez standardowe testy laboratoryjne. W skandal zamieszanych było wielu czołowych sportowców, w tym były trener Marion Jones. Skandal doprowadził również do postawienia w stan oskarżenia kilku osób prowadzących w aptece BALCO w San Francisco program stosowania leków zwiększających wydajność u zawodowych sportowców.

Doping w sporcie doprowadził w ostatnich latach do wielu głośnych skandali. Dotyczył on wielu dyscyplin sportowych, od baseballu przez łucznictwo po podnoszenie ciężarów. Wielu bohaterów sportowych zostało zdetronizowanych w wyniku tych kontrowersji. Jednymi z najczęstszych leków zwiększających wydajność są sterydy anaboliczne, które naśladują męski hormon testosteron. Inne zakazane leki to hormony wzrostu, które mają zwiększać masę mięśniową, oraz erytropoetyna, która zwiększa zdolność przenoszenia tlenu we krwi.

Wielu rosyjskich ciężarowców zostało oskarżonych o stosowanie dopingu. Jednym z nich jest Dmitry Klokov, mistrz świata IWF z 2005 roku. IWF zabroniła rosyjskiej federacji podnoszenia ciężarów udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio, ale dwóch sportowców z rosyjskiej federacji podnoszenia ciężarów ma wystartować w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Oprócz Klokova, dwóch innych rosyjskich sportowców zostało zawieszonych w zawodach za naruszenia związane z narkotykami.

Były szef moskiewskiego laboratorium antydopingowego ujawnił masowy państwowy program dostarczania sportowcom leków poprawiających wyniki. Celem było ukrycie przed opinią publiczną ich stosowania podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Stwierdzono również, że rosyjskie laboratorium antydopingowe było zaangażowane w tuszowanie sprawy z udziałem butelek odpornych na manipulację. Te odporne na manipulacje butelki były używane do wymiany próbek moczu. W związku z tym Światowa Agencja Antydopingowa wszczęła dochodzenie w sprawie programu dopingowego.

Klokov

Dmitry Klokov, były mistrz świata, został przyłapany na dopingu. Rosyjski sportowiec był ciężarowcem, który podniósł ponad 229 kg. Od tego czasu został zawieszony w zawodach. Został przyłapany na nagraniu wideo na podnoszeniu ciężarów w celu uzyskania przewagi nad rywalami. Międzynarodowy Komitet Olimpijski prowadzi dochodzenie w sprawie Klokova i innych sportowców.

Wśród przyłapanych na dopingu sportowców są Alexey Drozdov, Julia Potasova i Matvey Makrushin. Sportowcy ci zostali przyłapani na dopingu podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku. Ich złote medale zostały cofnięte po tym, jak ich testy na leki zwiększające wydajność były pozytywne. Wśród innych sportowców przyłapanych na dopingu jest Nijat Rahimov, Rosjanin, który otrzymał ośmioletni zakaz. Jego złoty medal z Igrzysk Olimpijskich w Rio również został odebrany z powodu zamiany próbek.

Skandale wokół podnoszenia ciężarów i CrossFitu nie powinny odstraszać ludzi od rozpoczęcia uprawiania tego sportu. Ludzie czują się silni, kiedy są silni. Chociaż niektóre kobiety są zniechęcone pomysłem bycia dużym i silnym, może to być wzmacniające i transformujące. W rzeczywistości niektóre kobiety wierzą, że będą wyglądać jak Arnold Schwarzenegger, gdy zaczną podnosić ciężary. Niestety, nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele wysiłku trzeba włożyć, aby uzyskać wymarzone ciało.

Czołowi rosyjscy sztangiści przyłapani na dopingu musieli zmierzyć się z wieloma kontrolami i skandalami. Ale koniec końców, amerykańscy i rosyjscy sportowcy nie są wcale gorsi. Różnica leży w szkole metodycznej. W amerykańskim podejściu bardziej liczy się wygrana.

Zubova

Najlepsza sztangistka Olga Zubova ma zakaz startu w Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów po tym, jak test na obecność substancji zakazanej – metenolonu dał wynik pozytywny. Wcześniej była dwukrotnie zbanowana, ostatnio na okres trzech lat. W 2015 roku Zubova zdobyła brąz na Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów w Houston. W tym roku nie weźmie udziału w Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w Norwegii.

Sport stoi na krawędzi skandalu dopingowego, a stawką jest wiarygodność ruchu olimpijskiego i paraolimpijskiego. To, czy Zubova jest winna, czy nie, zależy od tego, czy jej sprawa będzie właściwie prowadzona. Jej wiek może jednak skomplikować śledztwo. Chociaż Światowy Kodeks Antydopingowy nie pozwala na identyfikację nieletnich sportowców, wiek Zubovej mógłby wpłynąć na wynik śledztwa.

Po ujawnieniu skandalu rosyjska drużyna podnoszenia ciężarów została obłożona sankcjami. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, czterech rosyjskich zawodników zostało zdyskwalifikowanych po tym, jak ponowna analiza wykazała ślady turinabolu w ich próbkach moczu. Pomimo dyskwalifikacji, rosyjska drużyna podnoszenia ciężarów zdołała zdobyć złoto na Mistrzostwach Świata w Polsce i na Igrzyskach Olimpijskich. Zubova obecnie odbywa ośmioletni zakaz, z dwuletnim zawieszeniem.

W rosyjskiej drużynie olimpijskiej trwa skandal dopingowy z udziałem byłego bobsleisty. Kolega z drużyny, Alexander Krushelnitsky, również przeszedł pozytywnie testy na obecność zakazanej substancji, trimetazydyny. Zubova ma zakaz startów w międzynarodowych zawodach od ośmiu lat, ale niedawne odwołanie zmniejszyło jej zakaz do dwóch lat. Zakaz daje również drużynie czas na przygotowanie się do igrzysk w Pekinie. W czwartek rozpoczęła nawet biegi treningowe.

Salazar

Niektórzy z najlepszych sportowców w sporcie zostali złapani na dopingu przez Salazara, a ich kariery były zagrożone. Salazar, który urodził się na Kubie, zdobył cztery główne tytuły w maratonie w latach 1980-1982. Założył również program dopingowy Non-Obligatory Performance (NOP) w 2001 roku. Salazar napisał długą obronę NOP i skrytykował USADA za agresywne dochodzenie.

W czerwcu 2017 roku USADA powiadomiła Salazara i Browna o ich naruszeniach antydopingowych. Odwołali się oni od zawieszeń do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Szwajcarii. Brown i Salazar nie zostali oskarżeni. W styczniu 2018 roku Salazar i Brown rozstali się. Farah, który wcześniej współpracował z Salazarem, przeszedł na maraton. Dochodzenie amerykańskiej agencji antydopingowej trwało długo.

Panel arbitrażowy USADA orzekł, że Salazar naruszył trzy zasady antydopingowe: podawanie nielegalnej metody, handel testosteronem i przyjmowanie zakazanej substancji. Są to w zasadzie te same zasady, które dotyczą sportowców. Chociaż jest to poważne przestępstwo, zawieszenie Salazara nie jest końcem jego kariery. Jest on najlepszym sportowcem, który pomógł wielu innym zawodnikom osiągnąć sukces w sporcie.

Salazar zawsze zaprzeczał jakimkolwiek wykroczeniom. Twierdzi, że stosował testosteron przepisany przez swojego lekarza w celu leczenia hipogonadyzmu, czyli stanu, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości testosteronu. Twierdzi, że dostarczył USADA dokumentację, która to potwierdza. Jednak US Anti-Doping odrzuca to twierdzenie.

Houlihan

Athletics Integrity Unit, niezależna agencja antydopingowa w Monako, dała Houlihanowi pozakonkursowe badanie moczu w grudniu. Po przeprowadzeniu testu, Houlihan uzyskał wynik pozytywny. Według AIU, Houlihan nie przeszedł testu na obecność narkotyków i został tymczasowo zawieszony w sporcie.

Sprawa Houlihana przyciągnęła uwagę całego świata. Sprawa doprowadziła do zawieszenia Houlihana na pięć miesięcy. Zawieszenie zostało ogłoszone na czerwiec 2020 roku. Adwokat Houlihana, Jerry Schumacher, twierdzi, że Houlihan jest ofiarą wadliwego systemu. Zauważa, że Houlihan był ofiarą systemu, który nie jest zaprojektowany by chronić sportowców.

Aby przetestować sportowca, oficerowie kontroli antydopingowej muszą pozostać na linii wzroku i obserwować, jak sportowiec oddaje mocz. Następnie funkcjonariusz kontroli antydopingowej pobiera próbki moczu lub krwi. Próbki są dzielone na próbki A i B, które są wysyłane do certyfikowanego laboratorium testowania narkotyków. Tożsamość sportowca nie jest ujawniana laboratorium badawczemu.

Zawieszenie Houlihan oznacza, że nie może ona startować na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio latem 2022 roku oraz w 2024 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Czteroletni zakaz prawdopodobnie zakończy też jej profesjonalną karierę biegową. W wyniku zakazu będzie musiała opuścić Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce w 2022 roku. Zakaz spowodował również, że straciła sponsora Nike. Straciła także związek z Bowerman Track Club, który zapewniał jej wsparcie finansowe.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *