Zasady gry w siatkówkę

Zasady gry w siatkówkę

Poznanie Przepisów Gry w Siatkówkę jest koniecznością dla każdego poważnego gracza, niezależnie od tego, czy jest on początkującym, czy doświadczonym weteranem. W tym artykule omówimy Podstawowe terminy siatkarskie, Limit kontaktu, Kary za nielegalne uderzenia oraz Pozycje na boisku.

Podstawowa terminologia siatkarska

Znajomość terminologii siatkarskiej pomoże Ci zrozumieć zasady gry. Na przykład, overpass to piłka uderzona nad siatką przez przeciwnika, zazwyczaj drużynę, która pierwsza uderzyła piłkę. Czasami dzieje się to przypadkowo, ponieważ podający lub broniący gracz może przypadkowo uderzyć piłkę nad siatką, lub może to być atak atakującego, który jest trudny do kontrolowania. Innym przykładem jest overset, ale jest on uważany za kosztowny błąd.

W siatkówce dwie pozycje przednie nazywane są lewą i prawą pozycją przednią. Setter, który uderza piłkę swoim ramieniem, jest znany jako środkowy. Pierwsze dotknięcie piłki nazywane jest overhand serve, a drugie dotknięcie nazywane jest overhand pass. Setter musi zaserwować w taki sposób, aby przeszła ona nad siatką bez dotykania siatki.

W siatkówce istnieje wiele różnych rodzajów przewinień i obron. Oprócz blokowania, istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby uniknąć zdobycia piłki przez przeciwnika. Na przykład, zawodnik z tylnego rzędu nie może blokować zawodnika, który jest blisko siatki.

Limit kontaktu

W siatkówce, limit kontaktu to ilość kontaktu pomiędzy dwoma kolegami z drużyny podczas jednej próby zagrania piłki. Jeden kontakt jest dozwolony przez dwóch nieblokujących kolegów z drużyny, a tylko jeden kontakt może być wykonany przez dwóch blokujących kolegów z drużyny. Piłka musi być czysto dotknięta bez toczenia się lub uderzenia w ciało zawodnika. Jeżeli piłka toczy się, może odbić się w dowolnym kierunku i nadal jest liczona jako kontakt.

Limit kontaktu w siatkówce może być interpretowany na kilka sposobów. Na przykład, blokowanie ma miejsce, gdy zawodnicy przy siatce próbują zapobiec uderzeniu piłki przez przeciwnika. Blok może być wykonany tylko przez zawodnika z pierwszej linii, ale dwóch lub trzech zawodników znajdujących się blisko siebie może również zablokować piłkę. Blok nie wlicza się do limitu trzech kontaktów, ponieważ blokowanie ma miejsce, gdy zawodnik dotyka piłki, gdy ta przekracza siatkę.

Drużyna może mieć jednego wyspecjalizowanego zawodnika w obronie na set. Ten zawodnik nazywany jest libero i nosi koszulkę w innym kolorze. Jeśli drużyna ma mniej niż czterech zawodników, gra z zasadą ducha, która przyznaje punkt drużynie przeciwnej. Uderzenie widmo ma miejsce, gdy piłka siatkowa uderza poza swoje granice lub gdy styka się z częścią siatki pomiędzy antenkami.

Kary za nielegalne trafienia

Kary za nielegalne trafienia w siatkówce mogą skutkować utratą punktów. Te naruszenia są wywoływane przez sędziego. W piłce siatkowej nielegalne trafienia można zdefiniować jako kontakt z ciałem zawodnika, ale nie pozwalający na zatrzymanie piłki. Może się to zdarzyć w trakcie serwowania, odbierania zagrywki lub podczas kopania. Jednakże, jeżeli kontakt następuje przed zatrzymaniem piłki, zawodnik, który wykonał uderzenie nie jest w stanie dokończyć swojego uderzenia.

Nielegalne uderzenia w siatkówce mogą być również wynikiem niewłaściwej techniki blokowania. Na przykład, seter może sięgnąć nad siatką, aby zagrać piłkę. W takich sytuacjach trudno jest ocenić, która strona siatki jest celem. Dlatego najlepiej upewnić się, że nie dotykamy siatki, gdy próbujemy zagrać piłkę.

Z kolei podwójne trafienie ma miejsce, gdy zawodnik nawiązuje kontakt z piłką więcej niż jedną częścią ciała. W większości przypadków, kontakt ten następuje na ramieniu lub górnej części ramienia zawodnika. Jednakże, piłka może również uderzyć w jedno z ramion gracza przed uderzeniem w rękę. Podczas gdy wtórny kontakt jest często przypadkowy, nadal jest nielegalny.

Pozycje na boisku

W siatkówce istnieje wiele pozycji na boisku. Pierwszą z nich jest hitter. Ten zawodnik atakuje piłkę z prawej strony. Mogą oni również pełnić rolę setera. Są odpowiedzialni za ustawienie drugiej piłki i pomoc swojej drużynie w zdobywaniu punktów. Pozycja ta wymaga od praworęcznego zawodnika umiejętności atakowania piłki z prawej strony.

Inne pozycje na korcie to środkowy blokujący i zewnętrzny uderzacz. Lewy boczny uderzacz zazwyczaj nie zajmuje się blokowaniem, ale jest idealną pozycją do uderzeń zza łuku. Ta pozycja jest często nazywana pozycją 3 lub strefą 4. Prawy boczny uderzacz zwykle trzyma się pozycji czwartej lub piątej w back court.

Przeciwny hitter gra w strefie pierwszej, gdzie są w stanie atakować z dowolnego miejsca od trzech metrów do dziesięciu stóp. Środkowy obrońca jest kolejną pozycją defensywną na boisku. Pozycja szósta jest czasami określana jako pozycja 5. Środkowy blokujący jest zazwyczaj pierwszym graczem w grze.

Potrzebny sprzęt

Siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. Głównym sprzętem potrzebnym do gry w siatkówkę jest piłka, siatka i boisko. Niektórzy gracze noszą również szelki na kostki i ochraniacze na kolana dla dodatkowej ochrony. Sport ten został wymyślony w Stanach Zjednoczonych, ale od tego czasu rozwinął się na całym świecie. Obecnie na całym świecie jest ponad 800 milionów graczy. Jest to również jedno z głównych wydarzeń na Igrzyskach Olimpijskich.

Jeśli nie masz domowego kortu, możesz skorzystać z kortu publicznego. Możesz też zbudować tymczasowy kort na swoim podwórku. Jeśli jednak poważnie myślisz o tym sporcie, będziesz musiał zakupić odpowiedni sprzęt i dołączyć do klubu lub drużyny młodzieżowej. To pomoże Ci poprawić swoje umiejętności i stać się lepszym siatkarzem.

Sprzęt do siatkówki obejmuje buty, nakolanniki, spodenki sportowe i piłkę do siatkówki. Piłki do siatkówki wykonane są z lekkich, jednolitych materiałów i występują w różnych kolorach. Ciśnienie powietrza wewnątrz piłki wynosi od 4,3 do 4,6 funtów na cal kwadratowy. Piłka siatkowa potrzebuje również siatki. Siatka powinna mieć co najmniej 9,5 metra długości i jeden metr szerokości.

Wynalazca

Siatkówka to sport zespołowy, który polega na podawaniu piłki nad siatką w ustalonym schemacie. Celem każdego ataku jest zmuszenie przeciwnika do popełnienia błędu. Zawodnicy mogą dotknąć piłki do trzech razy w jednym ataku. Morganowi przypisuje się stworzenie gry w 1895 roku, podczas gdy w Springfield College, gdzie studiował wychowanie fizyczne. Morgan stworzył grę, nazwał ją Volleyball i przedstawił ją na Physical Directors Conference. Uważał, że sport ten wypełni pustkę w sportach szkolnych.

Siatkówka to sport drużynowy, w którym w każdej drużynie występuje sześciu zawodników. Gra rozpoczyna się od rzutu monetą, aby ustalić, kto będzie serwował. Zawodnik z drużyny serwującej podaje piłkę, która musi przejść nad siatką. Drużyna przeciwna ma trzy szanse na uderzenie piłki, a zawodnik musi wykorzystać wszystkie trzy kontakty z piłką, aby popełnić błąd.

Pierwszy mecz siatkówki został rozegrany w grudniu 1895 roku. Morgan zaprosił dyrektorów sportowych YMCA na konferencję, na której przedstawił pomysł gry. Morgan zrekrutował dwie drużyny, każda składająca się z pięciu mężczyzn, i zachęcił widzów z lokalnej grupy, by przyszli popatrzeć. Wyjaśnił, że gra została pierwotnie zaprojektowana dla krytych sal gimnastycznych, ale nadaje się również do gry na świeżym powietrzu. Do 1897 roku YMCA opublikowała standardowe zasady gry.

Początki

Sport siatkówki ma swoje początki w latach 30. XX wieku, kiedy to francuski siatkarz Paul Libaud zorganizował spotkanie 14 krajów w celu utworzenia międzynarodowego organu zarządzającego. Kongres odbył się w Grand Hotelu w Paryżu, a Libaud został wybrany na pierwszego prezydenta. Sport szybko zyskał międzynarodowe uznanie i został dodany do Igrzysk Olimpijskich.

Siatkówka jest wysokoenergetycznym sportem zespołowym rozgrywanym przy użyciu siatki, która rozdziela drużyny składające się z sześciu graczy. Został wynaleziony w 1895 roku przez Williama G. Morgana, dyrektora ds. wychowania fizycznego w YMCA w Holyoke, Massachusetts. Początkowo Morgan określał ją jako “mintonette”, ale pedagog ze Springfield College zasugerował nazwę “siatkówka”. W 1896 roku Morgan i członkowie YMCA grali w grę w pomieszczeniach zamkniętych. Gra stała się popularna po odkryciu przez Morgana prostego zestawu zasad. W 1896 roku Morgan i członkowie jego drużyny rozegrali pierwszy mecz w Springfield College. Od tego czasu sport stał się częścią letnich igrzysk olimpijskich, a w 1947 roku utworzono międzynarodową federację.

Od początku siatkówka rozprzestrzeniła się na cały świat, a pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1949 roku. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych sportów widowiskowych na świecie. Gra w nią ponad 800 milionów ludzi na całym świecie.

Zmiana zasad na przestrzeni czasu

Zasady gry w piłkę siatkową na przestrzeni lat uległy kilku zmianom. Pierwszy zestaw zasad został stworzony w 1895 roku przez Williama Morgana. Jego intencją było zapewnienie rekreacji biznesmenom w Holyoke, MA. Z biegiem lat gra ewoluowała i była bardziej zbieżna pomiędzy głównymi zestawami przepisów.

Później sport ten ewoluował również w siatkówkę plażową, grę rozgrywaną na piasku z dwoma zawodnikami w każdej drużynie. Inny wariant, siatkówka plażowa, został wymyślony w połowie lat 80. przez rosyjskich graczy w college’u YMCA w Chennai. Podczas Igrzysk w Sydney, siatkówka plażowa przejęła część światła reflektorów z dala od siatkówki halowej. W tym czasie gra przeszła znaczące zmiany, w tym zmodyfikowany system punktacji dla każdego rajdu. Ponadto dodano nowy typ obrońcy zwany libero, który zastąpił obrońców z tylnego rzędu.

FIVB zaproponowała również zasady, które mogą doprowadzić do dalszych zmian w grze. Na przykład, zawodnik nie może wykonać overhead serve, jeśli nie ma co najmniej dwóch dotknięć piłki. Dodatkowo, członek drużyny serwującej może zaserwować więcej niż jeden raz.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *