Ból w środku stopy po bieganiu – jak się go pozbyć

Jak się ubrać do biegania zimą

Jeśli masz ból w środku stopy po biegu, istnieje wiele różnych zabiegów do wyboru. Powinieneś odwiedzić dostawcę opieki zdrowotnej w celu diagnozy i zalecanego leczenia. Niektóre wspólne zabiegi obejmują leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, naproksen lub acetaminofen. Jednak nie należy przekraczać zalecanej dawki. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś spróbować stopniowo powrócić do lekkiej aktywności, jak tylko ból ustąpi. To pomoże zmniejszyć obrzęk i pomóc mięśnie i więzadła stopy wzmocnić.

Extensor tendonitis

Extensor tendonitis to bolesny stan, który występuje, gdy ścięgna na górze stopy stają się zapalne lub rozdarte. Stan ten może być spowodowany przez bieganie lub stanie na nierównych powierzchniach lub noszenie zbyt ciasnych butów. Leczenie polega na odpoczynku stopy i unikaniu czynności o dużej sile uderzenia. Ból może stać się przewlekły, jeśli nie jest leczony, ograniczając zdolność danej osoby do osiągania maksymalnego poziomu sprawności.

W celu leczenia bólu można podawać leki. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być przyjmowane doustnie lub aplikowane na dotknięty obszar. Alternatywnie, zastrzyki z kortykosteroidów mogą być podawane w celu kontrolowania stanu zapalnego. W niektórych przypadkach pacjenci mogą również skorzystać z leczenia osoczem bogatopłytkowym, które polega na wstrzykiwaniu płytek krwi pacjenta do dotkniętego obszaru. Zabieg ten wykazał obietnicę w leczeniu przewlekłego bólu ścięgna. Fizykoterapia to kolejna opcja leczenia, która może pomóc wzmocnić ścięgna prostowników.

Różne ćwiczenia fizykoterapeutyczne mogą pomóc w łagodzeniu objawów zapalenia ścięgna prostownika i wzmocnić obszar wokół ścięgien. Leczenie chirurgiczne w przypadku zapalenia ścięgna mięśnia prostego rzadko jest wymagane. Ważne jest jednak, aby omówić swoje opcje z podiatrą lub specjalistą medycyny sportowej. Czas powrotu do zdrowia zależy od nasilenia dolegliwości i stopnia uszkodzenia.

MRI lub zdjęcia rentgenowskie mogą być pomocne w diagnozowaniu stanu. MRI lub USG może pomóc określić, czy istnieją inne problemy ze stopą. Podczas leczenia, lekarz może zalecić odpoczynek dla obolałego ścięgna. Dodatkowo, oblodzenie obszaru może pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból.

Leczenie zapalenia ścięgna prostownika w stopie zazwyczaj obejmuje odpoczynek, ćwiczenia wzmacniające i zmianę obuwia do biegania. W razie potrzeby lekarz może jednak przepisać leki przeciwzapalne lub zabieg chirurgiczny. Należy jednak koniecznie skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek leków, aby uniknąć skutków ubocznych.

Plantar fasciitis

Plantar fasciitis ból występuje, gdy tkanka, która pokrywa spód stopy ulega zapaleniu. Może to nastąpić z różnych przyczyn, w tym noszenia butów, które są zbyt sztywne i brakuje amortyzacji. Może również rozwijać się wraz z wiekiem, ponieważ powięź traci swoją elastyczność. Dotyka ona w równym stopniu mężczyzn i kobiety, choć kobiety są bardziej narażone na jej wystąpienie.

Jeśli uważasz, że możesz mieć zapalenie powięzi podeszwowej, natychmiast zgłoś się do lekarza. Podolog może pomóc wykluczyć inne urazy stopy i zaproponować leczenie, które przyspieszy proces gojenia. Pierwszym sposobem leczenia powinien być odpoczynek i noszenie podtrzymującego obuwia. Jeśli jednak objawy nie ulegną poprawie po kilku dniach odpoczynku, należy udać się do podologa.

W większości przypadków plantar fasciitis jest stanem przejściowym, który może trwać od trzech do dwunastu miesięcy. Czas powrotu do zdrowia zależy od rodzaju zapalenia powięzi i poziomu aktywności. Jeśli po dwóch do trzech miesiącach leczenia nadal odczuwasz ból, może być konieczne zaprzestanie biegania na jakiś czas. Jeśli jednak chcesz kontynuować bieganie, powinieneś podjąć treningi crossowe.

Objawy plantar fasciitis mogą obejmować poranny hobble, czyli nagły ból w pięcie. Ból ten może pojawić się, gdy po raz pierwszy wstajesz rano z łóżka. W ciągu dnia ból może nie boleć i możesz go nawet nie zauważyć do następnego ranka. Ale podczas biegu, ból może powrócić. Może być również gorszy, gdy próbujesz się odepchnąć, lub podczas chodzenia.

Istnieje kilka opcji leczenia dostępnych dla plantar fasciitis. Pierwszą z nich jest wizyta u lekarza zajmującego się stopą i kostką. W niektórych przypadkach wystarczy dzień lub dwa odpoczynku, aby złagodzić objawy. Jednakże, jeśli ból staje się bardziej dotkliwy, należy skonsultować się z podiatrą.

Metatarsalgia

Ból w środkowej części stopy może być spowodowany wieloma warunkami. Twój lekarz lub fizykoterapeuta może pomóc w identyfikacji i leczeniu przyczyny bólu. Do częstych przyczyn bólu stopy należą: nadmierny kontakt z podłożem, nadmierna eksploatacja stóp, zapalenie powięzi podeszwowej. Leczenie polega na modyfikacji czynności związanych z dźwiganiem ciężaru ciała i wzmocnieniu stopy.

Ból w środkowej części stopy jest zwykle spowodowany zbyt dużym naciskiem na piłkę stopy. Osoby z cukrzycą i osoby starsze są szczególnie podatne na ten rodzaj bólu stopy. Większość przypadków można leczyć w domu, ale lekarz pierwszego kontaktu może zalecić specjalistę w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Ból w środkowej części stopy po bieganiu może być związany z plantar fasciitis, stanem, który wpływa na łuk stopy. Złamanie stresowe śródstopia to małe pęknięcie jednej z kości śródstopia (kości, które biegną od śródstopia do kuli stopy). Może ono wystąpić w każdym z pięciu śródstopi, ale większość biegaczy doświadcza go w drugim, trzecim i czwartym śródstopiu.

Niektórzy biegacze mogą cierpieć na tendinopatię kości ramiennej. To schorzenie występuje, gdy mięśnie w środkowej części stopy ulegają zapaleniu. Może to nastąpić po zwichnięciu kostki lub nadmiernej pronacji. Ponadto nadmierna pronacja może prowadzić do uszkodzenia kanału sinus tarsi.

Ostrogi piętowe

Ostroga piętowa to kostna narośl na kości piętowej, która może być źródłem bólu w środkowej części stopy po bieganiu. Ból jest często związany z zapaleniem i może występować bez innych widocznych objawów. Może to być bardzo powszechne schorzenie stóp, dotykające około 10% populacji. Objawy ostrogi piętowej obejmują ostry, tępy ból oraz nasilony lub przedłużający się ból w obrębie pięty i środka stopy.

Przyczyny powstawania ostróg piętowych są złożone i często wiążą się z biomechaniką biegu. Przeciążenie i powtarzalne użytkowanie stóp prowadzi do zapalenia i rozerwania błony pokrywającej kość piętową. Powoduje to wzrost ostrogi piętowej. Naturalną odpowiedzią organizmu na taki stres jest produkcja tkanki kostnej. Ostrogi piętowe rozwijają się z tego nadmiaru kości i mogą prowadzić do bólu.

Różnorodne zabiegi mogą zmniejszyć ból i stan zapalny związany z ostrogami piętowymi. Obejmują one odpoczynek, lód, ucisk i uniesienie. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być również stosowane do łagodzenia bólu. Zmiana obuwia to kolejny sposób na złagodzenie bólu. Oprócz metody RICE, ćwiczenia rozciągające mogą być pomocne w łagodzeniu bólu. Fizykoterapia może również pomóc złagodzić napięcie spowodowane przez powięź podeszwową.

Złe wzorce ruchowe to kolejna główna przyczyna bólu pięty po bieganiu. Nadużywanie mięśni lub spłaszczenie łuku może zmusić kość piętową do przesunięcia się w inne miejsce. Mięśnie łydki ograniczają również zakres ruchu stawu skokowego. Brak prawidłowej biomechaniki może również prowadzić do powstania ostrogi piętowej.

Ciasne buty do biegania

Podczas biegu stopa jest często uciskana. Może to prowadzić do urazów, takich jak nerwiak Mortona i metatarsalgia. Urazy te można leczyć metodą RICE (Rest, Ice, Compression, Elevation), która jest pomocna przy wielu urazach stóp. Napięte łydki są kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do bólu stóp, dlatego należy codziennie się rozciągać i używać wałka piankowego.

Inną częstą przyczyną bólu stóp po bieganiu jest Extensor tendonitis, które dotyka mięśni łydki. Bólowi temu często towarzyszy duże zgrubienie wzdłuż ścięgna. Napięte mięśnie łydek, opadający łuk stopy lub przetrenowanie mogą prowadzić do tego bolesnego stanu. But może również przyczynić się do powstania problemu poprzez stworzenie punktu nacisku.

Podczas biegania stopa może odczuwać ból w okolicy łuku i w okolicy pięty. W celu leczenia tego stanu może być konieczna zmiana obuwia do biegania, noszenie butów wspierających lub odpoczynek. W niektórych przypadkach przyczyna bólu może być poważniejsza i należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie problemy strukturalne. Jeśli jednak ból jest po prostu wynikiem ciasnych butów do biegania, powinieneś rozważyć inny typ obuwia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *