Raport z Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów

W tym raporcie przyglądamy się najważniejszym punktom Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w Tiranie. Marinov zdobywa złoto, Campbell srebro, a Mishvelidze trzy medale. Nasar robi duży krok w górę kategorii wagowej i przenosi się do 89 kg.

Marinov zdobywa złoty medal w Tiranie

Bułgaria zdobyła dwa złote medale na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów 2022 w Tiranie. W kategorii 55 kg mężczyzn Angel Rusev obronił swój tytuł, zdobywając złoty medal w pięciu próbach. W sumie w zawodach wycisnął 257 kilogramów. Gabriel Marinov zdobył brąz w tej samej kategorii wagowej. Na mistrzostwach zadebiutował również Deniz Danev, zdobywając brąz w kategorii 55 kg.

W dywizji kobiet 81-kg złoty medal zdobyła Iryna Dekha z Gruzji. Dywizja 81-kg została potwierdzona na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Wyczyn Dekhy był rekordem świata gruzińskich ciężarowców. Marinov zdobyła również srebrny medal w dywizji kobiet 81-kg.

W zawodach podczas Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w Tiranie wzięło udział łącznie 326 ciężarowców z 39 krajów. Minister młodzieży i sportu Turcji Mehmet Muharrem Kasapoglu pogratulował Erdoganowi zwycięstwa. W zawodach kata mężczyzn Ali Sofuoglu pokonał Włocha Damiana Hugo Quintero-Capdevila. Turecka drużyna mężczyzn również miała kilku medalistów, w tym Burak Uygur, który pokonał greckiego ciężarowca Dionysiosa Xenosa. W kategorii 50-kilogramowej Serap Ozcelik Arapoglu pokonał Włoszkę Perfetto Erminię.

W Albanii odbyły się Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów w 2022 roku. W zawodach wzięli udział najbardziej utalentowani ciężarowcy z całej Europy. Poniżej znajdują się wyniki poszczególnych podnoszeń, jak również wyniki ogólne z dziewięciodniowej imprezy. Zwycięstwo Marinova było pierwszym w jego karierze w świecie podnoszenia ciężarów.

Campbell zdobywa srebrny medal w Tiranie

Brytyjska zawodniczka podnoszenia ciężarów Emily Campbell powiększyła swój dorobek medalowy podczas Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w Tirane w Albanii. 28-latka zdobyła swój drugi z rzędu tytuł mistrza Europy w wadze 271 kg. Zwycięstwo oznacza, że jest pierwszą Brytyjką, która zdobyła złoto na kolejnych Mistrzostwach Europy. Brązowy medal, który zdobyła podczas 2018 Gold Coast Commonwealth Games, pochodził z jej występów w Snatch i Clean & Jerk. Na Mistrzostwach Europy w Podnoszeniu Ciężarów w Tiranie, jej występ został dopasowany do kolegi brytyjskiego ciężarowca, Zoe Smith.

Campbell zdobyła srebrny medal kosztem prawie dwóch kilogramów wagi całkowitej, ale jest na dobrej drodze do tworzenia historii. W ciągu ostatnich pięciu lat była ważną częścią brytyjskiej drużyny podnoszenia ciężarów i została trzykrotnie mianowana mistrzynią kraju U23. Ponadto stara się zmienić sposób, w jaki kobiety myślą o swoich rozmiarach ubrań. Nalega, by marki robiły więcej dla kobiet o pełnych ciałach.

W Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w 2022 roku bułgarski sportowiec Valentin Genchev zdobył złoto w kategorii 67 kg. Bułgarski podnośnik rzucił trzy doskonałe próby clean & jerk i ukończył zaledwie trzy kilogramy za zwycięskim gruzińskim podnośnikiem, Shota Mishvelidze.

Mishvelidze zdobywa trzy medale

Shota Mishvelidze z Gruzji zdobył trzy medale w mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów. Złoto zdobył za podniesienie 135, 139 i 142 kilogramów w snatchu, 165 kg w jerk’u oraz srebrny medal za wynik łączny, podnosząc łącznie 307 kg – rekord gruzińskiego sportowca. Mishvelidze przed mistrzostwami kontynentu przeszedł z kategorii wagowej 61 kg.

Bułgaria również zdobyła złoto po raz trzeci na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów, zajmując trzecie miejsce w kategorii 67 kg. Valentin Genchev wygrał swoje zawody w trzech próbach 133, 135 i 139 kilogramów i zakończył je zaledwie trzy kilogramy za Shotą Mishvelidze w kategorii 67 kg. Po zakończeniu wszystkich konkurencji, rozpoczął on podnoszenie ciężarów. Podniósł 169 kg i zdobył złoty medal z wynikiem 314 kg.

Shota Mishvelidze urodził się 18 października 1994 roku w Gruzji. Jest spod znaku Libry i jest panującym mistrzem Europy w kategorii 62 kg. W przyszłości będzie rywalizował w kategorii 61 kg. Jego osiągnięcia w podnoszeniu ciężarów pomogły mu stać się jednym z najbogatszych ciężarowców w historii.

Gruzja ma trzy drużyny kobiet. Isabella Yalyan (55 kg), Tatev Hakobyan (76 kg) i Hripsime Khurshudyan (87 kg) są najlepsze w swoich dywizjach.

Kolejne godne uwagi zwycięstwo dla kraju przyszło z grupy B: CHARRON Maude G (CAN) zabrała do domu srebrny medal w Snatchu. Następnie zajęła trzecie miejsce w Clean and Jerk. A MUNKHJANTSAN Ankhtsetseg (MGL) skończyła w pierwszej trójce w Total.

Nasar awansuje do 89-kilogramowej kategorii wagowej

Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów w 2022 roku zostały otwarte w Tishanie w Albanii i potrwają do 5 czerwca. Włoch Antonino Pizzolato zdobył złoto w 89-kilogramowej kategorii wagowej, ustanawiając dwa rekordy świata. Nasar rywalizował w kategorii wagowej 89 kilogramów, kończąc na drugim miejscu i zabierając do domu srebrny medal.

Nasar normalnie rywalizuje w 81-kilogramowej kategorii wagowej, ale na mistrzostwa przeniósł się do 89-kilogramowej. Jego wyniki pomogły mu ustanowić rekordy świata juniorów w trzech zawodach w podnoszeniu ciężarów. Zajął również drugie miejsce na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w 2022 roku, za Włochem Antonino Pizzolato. Przyszłość Nasara jest jasna, a jego wyniki będą się tylko poprawiać z czasem. Kiedy osiągnie swój szczyt, będzie jednym z najbardziej dominujących ciężarowców na planecie.

Oprócz Nasara w 89-kilogramowej kategorii wagowej, najlepsi w kraju są bułgarscy ciężarowcy Hakob Mkrtchyan, David Hovhannisyan i Angel Rusev. Bułgarzy będą również reprezentowani na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku, gdzie Nasar będzie startował w 89-kilogramowej kategorii wagowej.

Nasar awansował z 81-kilogramowej kategorii wagowej do 89-kilogramowej w nadziei na zdobycie olimpijskiego złota. Obecnie jest dziesiątym najlepszym zawodnikiem na świecie. Ten ruch jest dużym krokiem dla USA, ponieważ nie zdobyli oni medalu na Olimpiadzie od 1984 roku. Nasar w swojej kategorii wagowej był o 1,4 kg lżejszy niż Xiaojun.