Raport z Mistrzostw w Podnoszeniu Ciężarów w Tokio

Jako, że połowa kategorii wagowych została zakończona, ciężarowcy powrócili do sztangi by walczyć o medale. W kategorii wagowej 73 kg, Zhiyong Shi z Chin pokazał czystą dominację, ponieważ zdystansował drugiego w kolejności Julio Rubena Mayora Pernia. Impreza była również świadkiem pojawienia się nowych mistrzów świata, takich jak Amerykanka Kate Nye i Rosjanin Eduard Ziaziulin.

Snatch Lasha zdobywa złoty medal

Snatch Lasha z Gruzji jest pierwszą kobietą, która zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów. Gruzinka podniosła 492 kg, aby zdobyć złoto i ustanowić nowy rekord świata. Varazdat Lalayan i Eduard Ziaziulin zdobyli odpowiednio srebrny i brązowy medal.

Lasha Talakhadze z Gruzji zdobył złoty medal w 2021 Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów w Taszkiencie w Uzbekistanie. Waga superciężka pobiła podczas zawodów trzy rekordy świata, w tym nowy rekord świata – 488 kg. Lasha Talakhadze pobił także swój własny rekord świata i ustanowił nowy rekord olimpijski, bijąc go o trzy kilogramy.

Złoty medal był drugim z rzędu Talakhadze, pochodzącym po jej pierwszym złotym medalu w Rio. Jest wielką zwyciężczynią na Olimpiadzie i jedną z najbardziej szanowanych ciężarowców na świecie. Była jedyną Gruzinką, która wygrała kategorię +109kg i była faworytką. Podniesienie 218 kg dało jej 12-kg przewagę nad kolegą z Gruzji Irakli Turmanidze. Talakhadze zdobyła złoto w czterech wydarzeniach, wygrywając złoto w każdym z nich.

Lasha również pobił swoje własne rekordy i zajął drugie miejsce w kategorii 71 kg. Jego zwycięstwo było dużym zaskoczeniem biorąc pod uwagę fakt, że jest juniorem. Jego konkurentami byli między innymi złoty medalista olimpijski Alireza Yousefi i mistrz świata juniorów Enzo Kuworge.

Kate Nye zostaje najmłodszą Amerykanką, która zdobyła mistrzostwo świata w podnoszeniu ciężarów

W wieku 17 lat Kate Nye została najmłodszą Amerykanką, która zdobyła mistrzostwo świata w podnoszeniu ciężarów. Najpierw była gimnastyczką, a potem przerzuciła się na CrossFit i olimpijskie podnoszenie ciężarów. Jej imponujące osiągnięcia sprawiły, że zyskała imponujące grono zwolenników. A teraz młoda gimnastyczka jest na dobrej drodze do ponownego tworzenia historii w Tokio.

Oprócz zostania najmłodszą Amerykanką, która zdobyła mistrzostwo świata w podnoszeniu ciężarów, u Nye zdiagnozowano również chorobę dwubiegunową. Powiedziała, że chce wykorzystać swoje osiągnięcia, aby pomóc przełamać piętno związane z chorobą psychiczną. Miała nadzieję zainspirować inne kobiety, otwierając się na swoje doświadczenia z chorobą dwubiegunową i własne zmagania. Jest również najmłodszą osobą, która zdobyła nagrodę IWF Lifter of the Year.

Po spędzeniu prawie połowy swojego życia na treningach gimnastycznych, Nye przerzuciła się na podnoszenie ciężarów, gdy była nastolatką. W przeszłości rywalizowała w CrossFit i innych formach cross-fitu. Rezultaty były spektakularne: Nye została najmłodszą Amerykanką, która zdobyła mistrzostwo świata w podnoszeniu ciężarów, a zdobyła je w wieku zaledwie 20 lat. Jako studentka college’u, Nye łączy swój rygorystyczny harmonogram treningów z nauką.

Dajomes i Nye zmierzyły się w finale. Dajomes podniósł 116 kg, podczas gdy Nye podniósł 138 kg. Następnie Dajomes poprawiła się na 140 kg przy drugiej próbie podrzutu. Dajomes uzyskała 9-kilogramową przewagę w ostatniej próbie. Wyrzuciła ręce w powietrze, zanim drążek upadł.

Eduard Ziaziulin zdobywa brązowy medal

Eduard Ziaziulin zdobył brązowy medal na mistrzostwach w podnoszeniu ciężarów. Jego pierwsza próba na 120 kg była nieważna, a w drugiej próbie nie udało mu się podnieść. W konkurencji clean and jerk nie udało mu się pobić rekordu świata, ale i tak udało mu się zająć trzecie miejsce.

W podnoszeniu ciężarów kobiet Polina Guryeva z Turkmenistanu zdobyła srebro, a Mikiko Andoh brąz. W kategorii 59 kg Mikiko Andoh załamała się na scenie. Musiało jej pomóc dwóch trenerów, a on sam musiał wziąć głęboki oddech. Jej ostatnia próba czysto-szarpana zakończyła się kontuzją kolana.

W kategorii 49 kg złoto zdobyła Zhihui Hou. Chińska ciężarowiec jest aktualną rekordzistką świata w trzech różnych zawodach podnoszenia ciężarów, w tym snatchu. W pierwszym snatchu podniosła 130 kilogramów i pokonała amerykańską zawodniczkę Sarah Elizabeth Robles. Następnie podniosła 140 kilogramów w trzeciej próbie i ustanowiła 12 kg poduszkę nad Robles. Zdominowała również sekcję clean and jerk, podnosząc 180 kg na nowy rekord olimpijski. Zakończyła zawody z łączną wagą 320 kg.

Robles urodziła się w Desert Hot Springs w Teksasie, a obecnie mieszka w Canyon w Teksasie, poza Amarillo. Na Olimpiadzie została pierwszą transseksualną kobietą, która startowała w jakimkolwiek sporcie. Nie była w stanie wykonać trzech pierwszych podciągnięć w rundzie otwierającej i nie awansowała do półfinału. Amerykanki nie były jednak daleko w tyle. Kate Nye, w kategorii 76 kilogramów, zdobyła srebrny medal. Z wynikiem 249 kilogramów była pierwszą Amerykanką, która zdobyła medal na mistrzostwach w podnoszeniu ciężarów od 2000 roku.

Guayaquil Bonnat nie staje na podium

Kolumbia od dłuższego czasu dominuje w mistrzostwach Panamerykańskich w podnoszeniu ciężarów i wrócili do Guayaquil, aby potwierdzić swoją dominację. W Guayaquil zdobyli osiem złotych medali, na czele ze złotymi dla Miguela Suareza (107-137-244) i Miguela Mosquery (140-180-320). Lesman Paredes, w międzyczasie, zdobył złoty medal w 102 kg z 181-205-386. W wadze 109 kg Rafael Cerro był tylko o dwa podciągnięcia od zdobycia złota, ale zbombardował swoją próbę czystego i podniesionego ciężaru i skończył za Hernanem Viera (102 kg).

Obie brazylijskie zawodniczki w podnoszeniu ciężarów wyglądały obiecująco, Laura Nascimento poprawiła swój wynik o 29 kg i zajęła trzecie miejsce. W 2020 roku Panamerykańska Federacja Podnoszenia Ciężarów organizuje jeszcze kilka imprez, w tym galę sław 14 listopada i Igrzyska Panamerykańskie Juniorów w Cali, Kolumbia, 25-29 listopada.

Rozczarowujący dzień dla ekwadorskich ciężarowców. Porażka Bonnata w szarpnięciu 71 kg jest porażką dla kraju, który zdominował rywalizację w podnoszeniu ciężarów przez ostatnią dekadę. Ekwadorczyk nie zdołał stanąć na podium po raz pierwszy od 2017 roku.

Afera Rodczenkowa

W mistrzostwach w podnoszeniu ciężarów w Tokio wzięła udział rekordowa liczba zawodników z 76 narodów, reprezentujących pięć z sześciu kontynentów. W sumie 42 medale zdobyli podnoszący z 24 narodów. Wyrównało to rekord w tej dyscyplinie ustanowiony na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Było 15 różnych klas, a dwanaście krajów było reprezentowanych po raz pierwszy.

W kategorii wagowej kobiet do 76 kg mieliśmy do czynienia z rollercoasterem decyzji jury, w którym ostatecznie zwyciężył Ekwador. W międzyczasie USA Weightlifting zdobyło swój pierwszy medal na igrzyskach. Najlepszy ciężarowiec na świecie, Zhiyong Shi z Chin, zdominował kategorię wagową do 73 kg i zdystansował zajmującego drugie miejsce Julio Rubena Mayorę Pernia z Wenezueli.

Mimo pozytywnych wiadomości, podnoszenie ciężarów nie otrząsnęło się jeszcze z ostatnich skandali dopingowych. Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) nie podjęła jeszcze kroków w celu naprawy sytuacji i spotyka się z presją ze strony Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Chociaż podnoszenie ciężarów zostało włączone do programu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, może zostać z niego usunięte tego lata z powodu obaw związanych z dopingiem.

Podczas mistrzostw w podnoszeniu ciężarów miało miejsce wiele głośnych przełomów, w tym pierwszy otwarcie transseksualny zawodnik startujący w Igrzyskach Olimpijskich. Innym wydarzeniem był pierwszy złoty medal zdobyty przez Filipinkę Hidilyn Diaz. W sumie najwięcej medali zdobyły Chiny, pomimo braku Korei Północnej.

Kilka imponujących występów zaliczyli również azjatyccy ciężarowcy. Filipinka Hidilyn Diaz, która zdobyła pierwsze złoto dla kraju, pobiła rekord świata w kategorii 109 kg mężczyzn podczas Mistrzostw Świata w Japonii w 2022 roku. Po zdobyciu złota wybuchła płaczem i odśpiewała hymn narodowy na podium.