Rekordy świata w podnoszeniu ciężarów

Rekordy świata w podnoszeniu ciężarów

Jeśli szukasz aktualnych rekordów świata w podnoszeniu ciężarów, to dobrze trafiłeś. Tutaj dowiesz się o najnowszych rekordach świata w podnoszeniu ciężarów, a także o niektórych rosyjskich sportowcach, którzy pobili swoje własne rekordy świata. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o tych imponujących sportowcach.

Aktualne rekordy świata w podnoszeniu ciężarów

Rekordy świata w zawodach podnoszenia ciężarów są okresowo aktualizowane. Aktualny rekord świata jest oparty na klasie wagowej i standardowych pomiarach światowych. Rekordy świata mogą ulec zmianie ze względu na wydarzenia olimpijskie lub inne czynniki. Zawody w podnoszeniu ciężarów są przeprowadzane w kilku klasach wagowych i kategoriach, które będą aktualizowane w miarę potrzeb.

Istnieje dziesięć różnych kategorii wagowych dla mężczyzn i kobiet. Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów zrestrukturyzowała kategorie wagowe w 1993 roku. Od tego czasu żaden zawodnik nie osiągnął światowych standardów. Ponadto, rekordy USA National Masters mogą być osiągane tylko w zawodach sprawdzanych przez USADA pod kątem obecności narkotyków.

Podnoszenie ciężarów kobiet jest sportem olimpijskim. Zawody w podnoszeniu ciężarów kobiet nie są jednak regulowane tymi samymi przepisami. Podczas gdy zawody w podnoszeniu ciężarów rządzą się innymi zasadami, Mistrzostwa Świata rządzą się zasadami olimpijskiego podnoszenia ciężarów.

Rekordy świata w podnoszeniu ciężarów kobiet są regulowane przez kategorię wagową i płeć. W klasie +87 kg aktualny rekord świata wynosi 737,5 kg (1 620,4 lb). Rekord świata w zawodach powerliftingu kobiet należy do Tamary Walcott, która weszła w ten sport cztery lata temu. Podniosła 737,5 kg (1,620.4 lbs) w trzech podniesieniach złożonych podczas 2022 World Raw Powerlifting Federation American Pro.

Niektóre rekordy świata w podnoszeniu ciężarów kobiet obejmują czyste & jerk rekordy świata i snatch rekordy świata. Czysty & jerk rekord świata należy do Qiuyun Liao z Chin. Huang Minhao pobił jej rekord 6 lipca 2019 roku.

Nasar wygrała już kilka zawodów młodzieżowych i młodzieżowe mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów. Zajęła drugie miejsce w kategorii wagowej 81 kg na MŚ 2021 w Moskwie. Startowała również w kategorii wagowej 71 kg na EWC 2022 w Tiranie.

Morris, która ma 18 lat, jest jedną z najmłodszych kobiet w podnoszeniu ciężarów. W sierpniu wygrała Panamerykańskie Mistrzostwa Młodzieży i zajęła drugie miejsce na Junior Panamerykańskich Igrzyskach. W swoim clean & jerk, poprawiła się o 11 kilogramów (24,2 funtów) od swojego poprzedniego występu.

Rosyjscy sportowcy, którzy ustanowili rekordy świata w sporcie

Delegacja Rosji jest gospodarzem Otwartych Mistrzostw Europy 2013 IPC Powerlifting, gdzie trzech rosyjskich sportowców już pobiło rekordy świata: Ayrat Zakiev (mężczyźni -65kg), Sergei Sychev (mężczyźni -72kg) i Tamara Podpalnaya (kobiety -55kg). W zawodach pojawią się nowe kategorie wagowe, które dadzą rosyjskim zawodnikom jeszcze więcej możliwości bicia rekordów świata.

Pavel Lesnykh (powyżej) jest mistrzem świata w kettlebells i mieszka w Terytorium Ałtajskim. Ustanowił rekord świata, wypychając odważnik o wadze 36 kilogramów 1030 razy w ciągu półtorej godziny. Pobił poprzedni rekord Wiaczesława Chodoronienki, białoruskiego króla kettlebell.

Jurik Vardanyan to kolejny Rosjanin, który ustanowił rekordy świata. Kiedy startował na mistrzostwach świata w 1977 roku, ważył 160 funtów. W ciągu kolejnych czterech miesięcy pobił cztery rekordy świata. Zdobył również siedem tytułów mistrza świata i mistrza Europy.

Wielu rosyjskich sportowców zdobyło złote medale olimpijskie. Wielu z tych sportowców osiągnęło rekordy świata, które do dziś są uważane za jedne z najlepszych na świecie. Rekordy świata nie zawsze są łatwe do zdobycia. Jednak rosyjski ciężarowiec może osiągnąć o wiele więcej niż tylko zdobycie medalu. Mogą oni ustanawiać rekordy w wielu różnych wydarzeniach.

W sporcie podnoszenia ciężarów Rosja ma długą i dumną historię. Sport ten po raz pierwszy pojawił się w 1885 roku, kiedy to petersburski lekarz o nazwisku Vladislav Kraevsky założył koło sportowców amatorów. W 1897 roku powstały Mistrzostwa Rosji w podnoszeniu ciężarów. Od tego czasu rosyjscy ciężarowcy zdobyli ponad 80 rekordów świata, w tym dwa złote medale na Igrzyskach Olimpijskich.

Obecnie rosyjska lekkoatletyka jest nękana przez zarzuty o doping. W związku z tym wielu rosyjskich sportowców zostało wykluczonych z międzynarodowych zawodów, a ich udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio jest niepewny. Jednak nie są one pozbawione aplauzu. Tak więc, podczas gdy rosyjskie podnoszenie ciężarów jest nadal obszarem rosyjskiej drużyny olimpijskiej, która jest dumna z posiadania własnych supergwiazd, ważne jest również, aby pamiętać, że nie ma Rosjanki, która jest większa od ciebie.

W latach osiemdziesiątych XX wieku ludzka wydajność osiągnęła swój szczyt. Był to czas państwowego sponsoringu i przełomów w treningu, regeneracji, odżywianiu i lekach zwiększających wydajność. Jednak od tego czasu rekordy świata są poprawiane małymi kroczkami, a nie wielkimi skokami w wydajności sportowej.

Rosyjscy sportowcy, którzy pobili swoje własne rekordy świata w podnoszeniu ciężarów

Wasilij Aleksiejew jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich sportowców, którzy pobili swoje własne rekordy świata w podnoszeniu ciężarów. Mistrz olimpijski z 1972 roku ważył 160 kilogramów i był nazywany “najsilniejszym człowiekiem świata”. Niestety, Alekseyev przeszedł na emeryturę po tym, jak nie udało mu się zdobyć trzeciego złotego medalu olimpijskiego na Igrzyskach w Moskwie w 1980 roku, ale jego dziedzictwo jest nadal obecne na scenie podnoszenia ciężarów w jego kraju. Legendarny zawodnik był w trakcie długiej walki z problemami z sercem, kiedy trafił do szpitala w Niemczech na początku tego miesiąca. Były mistrz urodził się w górniczym mieście w południowej Rosji i ustanowił swój pierwszy rekord świata w 1970 roku. Siedem lat później został nagrodzony tytułem mistrza świata. W 1972 roku w Monachium zdobył złoto olimpijskie, a cztery lata później w Montrealu powtórzył ten wyczyn.

Vardanyan również złamał swój własny rekord dwukrotnie, po raz pierwszy w czystym & jerk i drugi w snatch. Vardanyan, który w 1980 roku ważył 185 funtów, przez prawie dwa lata bił swój własny rekord świata. Jego rekord świata w czystym & jerk był 491 funtów. W sumie Vardanyan ustanowił 41 rekordów świata, 15 z nich w snatch i 15 w clean and jerk. Było to ogromne osiągnięcie i rosyjska społeczność podnoszenia ciężarów jest z niego bardzo dumna.

W konkurencji podnoszenia ciężarów jest kilku godnych uwagi rosyjskich sportowców, którzy pobili swoje własne rekordy świata. Mikhail Zhel’da ustanowił rekord świata w clean & jerk w 1987 roku i rekord świata w wadze superciężkiej w 2017 roku. Mikhail Zhelezhnikov to kolejny rosyjski sportowiec, który pobił własny rekord świata w kategorii super ciężkiej. Jego 258 kg (568 lbs) clean & jerk zdobył złoty medal. Dopasował również rekord świata 216 kg w snatchu w 2016 roku, i zrobił to kilka razy.

Rosyjska drużyna podnoszenia ciężarów ma również kilka innych godnych uwagi sportowców. W zawodach mężczyzn Hojamuhammet Toychyyev zajął czwarte miejsce po dwóch przeglądach jury, ale ostatni podnoszący nie zdołał ukończyć. David Liti, Nowozelandczyk, był tylko o jedno miejsce za nim. Liti był jedynym Oceańczykiem w grupie A mężczyzn. Enzo Kuworge zajął szóste miejsce z wynikiem 409 kg.

Podczas Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów w Taszkiencie (Uzbekistan) w 2021 roku Talakhadze pobił swój własny rekord świata w wyciskaniu, podciąganiu i podnoszeniu ciężarów. Łącznie ma 26 oficjalnych rekordów świata seniorów.

W podnoszeniu ciężarów niektórzy rosyjscy sportowcy wciąż pozostają w zawieszeniu z powodu kontrowersji. Część z nich przyjechała do Rio bez gwarancji medalu. Część z nich trenuje w Stanach Zjednoczonych, a inni wciąż czekają na ostateczne potwierdzenie ze strony Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Vybornov zakwestionował jednak skalę problemu i powiedział, że nie ma dowodów na powszechny, sankcjonowany przez państwo doping w Rosji.

Rekordy świata kobiet stanowią 73-76% rekordów świata mężczyzn, co oznacza, że są one silniejsze od przeciętnych ludzi, mimo że są mniejsze. Rekordy świata mężczyzn są jednak większe niż kobiet ze względu na ich wyższy wzrost, większą masę ciała mięśniowego i większą aktywność fizyczną.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *