Najwięksi zawodnicy w historii polskiej siatkówki

Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej w Japonii Polska zdobyła swój pierwszy medal ze srebrem dzięki argentyńskiemu trenerowi Zbigniewowi Biało-Czerwonym. Drużyna pokonała w ćwierćfinale Rosję 3-2, ale w finale przegrała z Brazylią. Był to jedyny medal argentyńskiego trenera zdobyty w ciągu czterech lat.

Zbigniew Zieliński

Zbigniew Zieliński to prawdopodobnie największy męski zawodnik w historii polskiej siatkówki. Grał dla Paris Coubertin we Francji w latach 90. i był znany z szybkiego, odbijającego ataku. Jest to podobne do przyjmującego atakującego za środkowym blokującym i było to kluczowym elementem jego sukcesu.

Bartosz Kurek

Bartosz Kurek zdobył nagrodę MVP dla reprezentacji Polski za swoje występy tego lata. 30-letni przeciwnik był imponujący w meczu o złoty medal przeciwko Brazylii, zdobywając 24 punkty w zwycięstwie. Mimo, że nie było go w składzie reprezentacji podczas Mistrzostw Świata, to jego świetny występ pomógł drużynie w zdobyciu pierwszego od 20 lat złotego medalu olimpijskiego.

Kurek urodził się 29 sierpnia 1988 roku w Wałbrzychu. Od 2017 roku spotyka się z Anną Grejman, nie byli zaręczeni. Jego znakiem urodzenia jest Panna, a planetą rządzącą jest Merkury. W związku z tym ma długą listę osiągnięć.

Pierwszy set drużyny przeciwko Włochom był imponujący, ale Włosi wygrali mecz w trzecim secie. Polska wygrała tylko pierwszego seta i Włochy miały impet, ale późno powróciły. To był ekscytujący mecz do oglądania, a wsparcie drużyny było niesamowite.

Bartosz Kurek to gwiazda w historii polskiej siatkówki. Był kluczowym graczem w drużynie brązowych medalistów Mistrzostw Świata w 2011 roku. Kurek został również uznany najlepszym serwującym turnieju. Z reprezentacją Polski zdobył złoto na Mistrzostwach Europy w Turcji w 2009 roku. Został następnie odznaczony przez premiera Donalda Tuska Orderem Odrodzenia Polski, odznaczeniem państwowym.

Zbigniew Skorek

Hall of Fame honoruje Polaków, którzy osiągnęli największe wyróżnienia w siatkówce. Honoruje wielkich sportowców Polski, a także jej liderów sportowych. Inauguracja hali odbyła się w 2003 roku. Pomysł na halę wyszedł od przewodniczącego jury Macieja Jarosza i specjalnej komisji konkursowej. Uroczystości otwarcia towarzyszyły dwa mecze towarzyskie z udziałem Gwardii WROCŁAW i Galaxii CZESTOCHOWA.

Skorek nazywany był przez rodaków “wielkim bombardierem”. W 1977 roku zdobył mistrzostwo świata i w tym samym roku reprezentował swój kraj na igrzyskach olimpijskich. Był także członkiem reprezentacji Polski w latach 1995-2011. W swojej karierze zdobył pięć tytułów mistrza kraju, był także członkiem kadry olimpijskiej.

W 1976 roku Skorek był kapitanem reprezentacji Polski. W meczu z Rosją pomógł Polsce wyjść na prowadzenie 2-1. Został uznany za MVP meczu. W reprezentacji Polski grał przez 12 lat, biorąc udział w 275 zawodach światowej rangi. Przypisuje się mu również zasługi w zdobyciu przez Polskę Mistrzostwa Świata w 1974 roku.

Polska zdobyła mistrzostwo Europy w 2009 roku, pokonując w finale Francję. Piotr Gruszka został uznany za Najbardziej Wartościowego Zawodnika, a Paweł Zagumny za Najlepszego Rozgrywającego. Za zwycięstwo drużyna otrzymała Krzyż Kawalerski Polonia Restituta. Trener, Daniel Castellani, również został odznaczony Krzyżem Oficerskim.

Pavel Zagumny

Pavel Zagumny rozegrał czterysta dwadzieścia siedem meczów dla reprezentacji Polski. Jest najbardziej doświadczonym zawodnikiem w drużynie i do niedawna był jej kapitanem. Jego otwarta osobowość zjednała mu wielu fanów w kraju. Zdobył kilka złotych medali Mistrzostw Europy i Świata, był najmłodszym reprezentantem po stronie seniorów na Olimpiadzie w Atlancie w 1996 roku.

Przed Mistrzostwami Świata Polska była uważana za drużynę tragiczną. Brakowało im genialnego Pavla Zagumnego, a trener Lozano przyłapał ich na piciu na zgrupowaniu. Jednak mimo tych niepowodzeń, drużyna rozegrała dwa mecze towarzyskie i mogła zajść daleko, jeśli tylko znalazła sposób na zastąpienie ich.

Jeśli jesteś fanem siatkówki lub siatkarzem, ta książka jest dla ciebie. Dzięki niej poznasz życie jednego z najsłynniejszych siatkarzy w historii tego sportu. Autobiografia Pavla Zagumnego oświeci cię w jego drodze na szczyt. Spodobają ci się jego żywe wspomnienia z historycznych meczów siatkarskich.

Rosjanie potrafili znaleźć sposób na zastopowanie mocnych ataków Wlazły’ego w pierwszym secie. Drugi set zakończył się tak samo jak pierwszy, Polska utrzymywała dwupunktową przewagę. W trzecim secie Rosjanie nie byli w stanie znaleźć sposobu na zatrzymanie polskich ataków i Rosjanie ponownie przechylili piłkę na polską stronę. W piątym secie przewaga Polski wzrosła do sześciu punktów. Gruszka zdobył ostatni punkt w meczu i Polska wygrała 20 punktami do 8.

Autobiografia Pavla Zagumnego

Autobiografia Pavla Zagumnego to lektura obowiązkowa dla każdego fana tego sportu. Wielokrotny złoty medalista mistrzostw świata z 20-letnią karierą siatkarską, historia sukcesu Zagumnego jest inspirująca zarówno dla siatkarzy, jak i kibiców.

Zagumny urodził się w Jaśle, w Polsce. Jego ojciec, Lech, to były siatkarz i trener. Jego rodzeństwo to Agnieszka i Lech, oboje są byłymi zawodnikami. Zagumny jest żonaty z Oliwią Brochocką-Zagumny. Mają dwoje dzieci – Mikołaja i Wiktorię.