Sprawozdanie z mistrzostw w siatkówce w Tokio

Po rozgrywkach siatkówki mężczyzn i kobiet Francja zdobyła złoto w obu meczach. Złoty medal dla Francji przyszedł po zaciętym meczu finałowym. Francuzi są faworytami do zdobycia złota w obu imprezach. Turniej kobiet będzie trudniejszy niż mężczyzn.

Francja zdobywa złoty medal w siatkówce mężczyzn

Po dwóch porażkach w rundzie wstępnej, Francja jest pierwszą drużyną z trzema porażkami w historii siatkówki mężczyzn, która zdobyła złoty medal na Olimpiadzie. Wygrana z Rosją była wyrównana, ale to Francja odniosła zwycięstwo. Zewnętrzny atakujący Jean-Luc Ngapeth miał 21 zabójstw i był liderem wśród wszystkich graczy. Został on uznany za najbardziej wartościowego gracza turnieju. Francja miała dziewięć asów, a Antoine Brizard cztery. W obronie, libero Francji Jenia Grebennikov wykonał 14 zbiórek.

Francja pokonała w półfinale nr 1 Polskę, a następnie w meczu o złoty medal pokonała Argentynę. Kevin Tillie, specjalista od serwowania, miał jeden błąd serwisowy w meczu o złoto, ale był kluczową częścią sukcesu Francji. Francja będzie gospodarzem następnych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, a drugą drużyną będzie Rosja.

Męska drużyna siatkarska Francji stała się najbardziej utytułowanym narodem w tej imprezie na Igrzyskach Olimpijskich. Francuska drużyna nigdy nie zajęła wyższego miejsca niż ósme na Olimpiadzie w czterech poprzednich Igrzyskach. W ostatniej dekadzie drużyna zakwalifikowała się do zawodów cztery razy, ale nigdy nie przeszła przez ćwierćfinały. Po stracie prowadzenia w dwóch setach w piątym secie, drużyna francuska zdobyła złoty medal.

Przed finałem Francja wygrała dwa z pięciu meczów w rundzie wstępnej. W pierwszym meczu z Argentyną, Francja pokonała ich 3-1. W drugim secie Francuzi objęli pięciopunktowe prowadzenie, zanim ROC zarządził time-out. Następnie zmietli Argentynę w półfinale i pokonali Rosję w emocjonującym finale.

Męska drużyna siatkarska Francji zabrała do domu złoty medal, który zdobyła osiem razy w swojej historii. Wśród innych medali, Francja zdobyła złoto w siatkówce kobiet w 2000 roku. W przypadku siatkówki mężczyzn, impreza po raz pierwszy odbyła się w Tokio w 1964 roku. Następna olimpiada w siatkówce odbędzie się w Los Angeles w 2020 roku. Amerykańska drużyna siatkarska ma długą historię sukcesów na Igrzyskach Olimpijskich, z dziewięcioma złotymi medalami, czterema srebrnymi i siedmioma brązowymi. Możesz śledzić ich mecze online lub w telewizji, jeśli chcesz oglądać.

Francuzi odzyskali tempo po tym, jak pod koniec pierwszego seta przegrywali z Rosjanami czterema punktami. Po tym jak Dmitry Volkov został wezwany do naruszenia linii środkowej, Antoine Brizard zaliczył dwa asy z rzędu, aby wyrównać wynik do 22. Trevor Clevenot odpierał ataki Rosjan i odbierał im punkty. W drugim secie Rosjanie przeprowadzili podobny rajd jak ten, który dał Francji złoto w 2012 roku.

Męska reprezentacja Francji w siatkówce jest najbardziej utytułowanym pokoleniem w historii, wygrywając trzy główne tytuły w siatkówce w ciągu siedmiu lat. W zeszłym roku wygrali olimpijskie zawody w siatkówce mężczyzn, a w 2022 roku wygrali Ligę Narodów Siatkówki. O ile prawdą jest, że męska reprezentacja Francji w siatkówce zdobyła trzy główne tytuły z rzędu, o tyle francuska reprezentacja w siatkówce długo.

Reprezentacja Norwegii kobiet pokonała panujące mistrzynie świata 21-17, 21-18. Trójka medalistów w tym roku to pierwszaki. Oprócz Francuzów, trzech z sześciu zawodników było debiutantami. Tylko jedna medalistka jest recydywistką – Amerykanka April Ross, która w Londynie i Rio zdobyła srebro i brąz.

Francja będzie bronić tytułu olimpijskiego w Paryżu w 2024 roku. Francuską drużynę prowadzi Earvin Ngapeth, który zdobył 30 punktów. Antoine Brizard zaserwował cztery asy. W meczu o brązowy medal, numer jeden na świecie Brazylia została oszołomiona i odesłana do domu z pustymi rękami po raz pierwszy od 2000 roku.

W finale siatkówki mężczyzn, Francja pokonała Brazylię w wyścigu do 15 finału. Drużyna ROC próbowała podważyć zwycięstwo Francji, ale przegrała. Zwycięstwo Francji zostało również zakwestionowane przez Argentynę, która zdobyła brąz przeciwko Brazylii. Ten turniej jest ogromnym sukcesem dla francuskiej drużyny olimpijskiej.

Francja zdobywa złoty medal w siatkówce kobiet

Francja po raz pierwszy w swojej historii zdobyła złoty medal w siatkówce na Olimpiadzie, pokonując Rosję w pięciosetowym meczu. Przed tym rokiem siatkarska reprezentacja Francji nigdy nie przeszła przez fazę pucharową lub ćwierćfinały. W tegorocznym finale Francja przezwyciężyła deficyt 2-0 w pierwszym secie, by pokonać Rosję w pięciu setach.

Siatkówka pojawiła się po raz pierwszy w latach dwudziestych XX wieku i stała się jednym z najpopularniejszych sportów wyczynowych na świecie. Rozprzestrzenił się jak ogień w Europie podczas II wojny światowej i ostatecznie został uznany za sport narodowy we Francji. W 1964 roku sport ten został dodany do programu olimpijskiego, a pierwsze zawody siatkarskie odbyły się w Tokio. W Tokio Związek Radziecki zdobył złoty medal wśród mężczyzn, a Japończycy zdobyli złoto i srebro wśród kobiet w kolejnych dwóch Igrzyskach.

Zawody w siatkówce kobiet w Tokio są jednymi z najlepiej obsadzonych zawodów siatkarskich na świecie. W przeszłości w zawodach dominowały Stany Zjednoczone i Kuba. W zawodach w siatkówce kobiet Stany Zjednoczone zdobyły sześć medali, a Związek Radziecki sięgnął po dwa złote medale.

Francja wygrała cztery mecze w turnieju, w tym finał z panującymi mistrzami świata. Drużyna kobiet już w fazie grupowej pokonała Brazylię w bezpośrednim meczu. Jednak ich zwycięstwo nad Argentyną pomściło porażkę w fazie grupowej. Drużyna jest pierwszą, która zdobyła złoty medal w zawodach siatkarskich od 1988 roku.

Stany Zjednoczone zdobyły złoto w konkurencji siatkówki na siedząco kobiet na igrzyskach w Tokio. Obroniły swój złoty medal z Rio sprzed pięciu lat i zdobyły złoto w czterech setach. Zdobyły również złoto w konkurencji siatkówki plażowej, w duecie Alix Klineman i April Ross. W rzeczywistości Stany Zjednoczone zdobyły trzy złote medale w siatkówce kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, zdobywając złoto w każdej imprezie.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w siatkówce plażowej, składająca się z czterech weteranów olimpijskich, weźmie udział w zawodach siatkarskich w Tokio. W półfinałach USA zmierzą się ze Szwajcarią i Francją. Po dwóch meczach Stany Zjednoczone będą mogły zdobyć złoty medal.

Reprezentacja kobiet Francji w niedzielę zagra z Rosją o złoto. W rywalizacji mężczyzn o srebro powalczą Niemcy, Holandia i Dania. Francja trzykrotnie zdobywała złoto w siatkówce mężczyzn. W Tokio wystąpi także w zawodach lekkoatletycznych.

Zawody w siatkówce kobiet w ostatnich latach gwałtownie się rozwinęły. FIVB stworzyła Program Pomocy Sportowej dla tego sportu, aby pomóc potrzebującym. World Series w siatkówce plażowej i Puchar Świata mężczyzn to pierwsze światowe turnieje, a Puchar Świata w Japonii to drugi światowy turniej. Włochy zajmują drugie miejsce w turnieju mężczyzn. W tym samym roku w Parmie odbywają się pierwsze Mistrzostwa Świata dla Klubów. Maxicono, rodzimy klub, zdobywa tytuł.