Geneza siatkówki na olimpiadzie

Geneza siatkówki na olimpiadzie

Siatkówka kobiet

Siatkówka kobiet na Olimpiadzie ma długą historię, sięgającą pierwszych igrzysk w Atenach w 2004 roku. Sport ewoluował i rozwinął się znacznie przez te lata, a w składzie jest wiele legend. Stany Zjednoczone włożyły więcej wysiłku niż kiedykolwiek wcześniej, aby dostać się na Olimpiadę i rywalizować w najlepszym sporcie na świecie, ale kraj jest wciąż daleko od miejsca, w którym powinien być. Amerykańska drużyna kobiet spędziła dodatkowy czas na budowaniu więzi, a teraz jest pozycjonowana, aby wziąć swój pierwszy w historii złoty medal w Tokio 2020.

Wśród zespołów rywalizujących w Olimpiadzie są dwa najlepsze zespoły na świecie, Stany Zjednoczone i Chiny. Stany Zjednoczone są faworyzowane, aby zdobyć złoty medal, ale kilka innych narodów jest również w kontakcie. Stany Zjednoczone wygrały Ligę Narodów Siatkówki we Włoszech, która jest rywalizacją pomiędzy najlepszymi krajami grającymi w siatkówkę. Wiele krajów dało odpocząć swoim najlepszym zawodnikom, więc Kiraly wykorzystał ten turniej jako “próbę”, aby dobrać 12 zawodników do składu na zawody w Tokio.

Reprezentacja Chin w siatkówce kobiet jest obrońcą tytułu mistrza olimpijskiego. Jednak podstawowa rozgrywająca drużyny, Ding Xia, ma 31 lat. Pomimo swojego wieku, Ding była kluczową zawodniczką drużyny, zdobywając nagrodę dla najlepszego setera FIVB World Cup w 2017 roku. Jednak młodsze zawodniczki wypełniają jej buty. Ponadto główny trener Chin, Lang Ping, był również seterem podczas swoich dni gry.

W latach 80. ubiegłego wieku siatkówka była rozgrywana w systemie round-robin. Zwycięska drużyna była określana na podstawie średniej punktowej i liczby zwycięstw. Jednak format round-robin był kontrowersyjny, ponieważ często wyłaniał zwycięską drużynę przed zakończeniem wszystkich meczów. Aby uniknąć tego problemu, mecze zostały przeniesione do rundy finałowej, w której najwyżej punktowane drużyny walczą o medale.

Po remisie w pierwszym secie, drużyna USA rozpoczęła gorący okres, wychodząc na prowadzenie 4-0. Wśród najlepszych zawodniczek były: atakująca Michelle Bartsch-Hackley, środkowa blokująca Haleigh Washington i atakująca Lindsay Larson. Brazylia zbliżyła się na osiem punktów, ale drużyna amerykańskich siatkarzy odpowiedziała wygrywając drugiego seta 25-20.

Format “round-robin”

Siatkówka po raz pierwszy została rozegrana na Olimpiadzie w formacie round-robin, co oznacza, że każda drużyna w turnieju grała ze wszystkimi innymi drużynami. Każda drużyna została sklasyfikowana na podstawie stosunku zwycięstw do porażek i średniej punktowej. Jednak ten system był kontrowersyjny. Często prowadził do wyłonienia zwycięzcy przed zakończeniem wszystkich meczów. Nowy format składa się z rundy finałowej pomiędzy najwyżej punktowanymi drużynami.

Turniej składa się z 24 drużyn podzielonych na sześć puli po cztery zespoły. Każda drużyna gra z drugą drużyną w swojej puli maksymalnie cztery razy. Zwycięzca każdego meczu zdobywa dwa punkty, a przegrany jeden. Dwie najlepsze drużyny z każdej puli awansują do ćwierćfinałów, natomiast zespoły zajmujące czwarte i piąte miejsce tracą szansę na walkę o medal.

Historia siatkówki na Olimpiadzie sięga igrzysk w Paryżu w 1924 roku. Siatkówka była sportem pokazowym, ale po II wojnie światowej nastąpił postęp w tej dyscyplinie. Powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB). Siatkówka została oficjalnie dodana do programu olimpijskiego w 1964 roku w Tokio.

Siatkówka na Olimpiadzie ma ciekawą historię. Podczas wczesnych edycji, kraje Europy Wschodniej i Związek Radziecki zdominowały rywalizację. Jednak Stany Zjednoczone zdobyły swój pierwszy złoty medal na Olimpiadzie w Los Angeles w 1984 roku, pokonując w finale Związek Radziecki. Od tego czasu Stany Zjednoczone stały się dominującą siłą. Drużyna USA zdobyła złoto w Pekinie w 2008 roku.

Format olimpijskiego turnieju siatkarskiego jest identyczny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Każda drużyna gra z pięcioma innymi drużynami w swojej puli raz w rundzie wstępnej. Po meczach w puli, najlepsze drużyny w każdej grupie przechodzą do rundy pucharowej. Każda drużyna otrzymuje trzy punkty za zwycięstwo 3-0 lub 3-1, dwa punkty za zwycięstwo i jeden punkt za porażkę.

Turniej siatkówki mężczyzn odbywa się od 24 lipca do 7 sierpnia. Podczas gdy zawody kobiet odbędą się w sierpniu, mężczyźni będą rywalizować o złoto.

Radzieckie drużyny mężczyzn i kobiet

Radzieckie drużyny mężczyzn i kobiet były dominującą siłą w latach 80. i pomimo bojkotów ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, ich drużyny zdominowały sport. Związek Radziecki zdobył swój trzeci złoty medal w siatkówce mężczyzn, pokonując Bułgarię 3-1. Amerykańska drużyna męska była nękana niezadowoleniem z powodu decyzji o usunięciu z drużyny Gene’a Selznicka i zdołała wygrać tylko dwa mecze.

Radzieckie drużyny mężczyzn i kobiet zdobyły trzy złote medale na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, podczas gdy drużyna siatkarska Amerykanów ma tylko trzy złote medale. Radziecka męska drużyna siatkarska zdobyła złoty medal w męskiej dywizji, podczas gdy Czechosłowacja, Japonia i Polska zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Radziecka drużyna siatkarska kobiet zdobyła srebrny medal i brązowy.

Radzieckie drużyny mężczyzn i kobiet biorą udział w Olimpiadzie od prawie pół wieku. W 1964 roku Związek Radziecki zajął drugie miejsce za Japonią w rywalizacji kobiet. Jednak w Mexico City, a następnie w Monachium w 1972 roku, żeńska drużyna siatkarska Związku Radzieckiego zdobyła złoty medal.

Radziecka męska drużyna siatkarska zdobyła dziewięć złotych medali na Olimpiadzie. Siatkówka kobiet zdobyła sześć. Oprócz złotych medali w siatkówce kobiet, radzieckie drużyny siatkówki mężczyzn zdobyły srebrny medal zarówno w 1980, jak i 2016 roku. W siatkówce mężczyzn Sowieci mieli w swojej historii tylko jeden inny złoty medal – Polacy wygrali w pięciu setach.

Siatkówka kobiet po raz pierwszy została włączona do Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1964 roku. Dziesięć narodów rywalizowało w turnieju mężczyzn i sześć w zawodach kobiet. W pierwszych igrzyskach radziecka drużyna męska zdobyła złoto w turnieju męskim, a Japończycy sięgnęli po złoto w turnieju kobiecym. Od tego czasu na Olimpiadzie wystąpiło 12 męskich reprezentacji siatkarskich, w tym Japonia, która zdobyła złoto na pięciu kolejnych Olimpiadach.

Siatkarskie drużyny olimpijskie kobiet i mężczyzn z ZSRR zdominowały zawody od czasu pierwszych Igrzysk w 1964 roku. Dzięki temu Igrzyska Olimpijskie stały się jednym z najbardziej oczekiwanych sportów.

Męska drużyna USA

Męska drużyna siatkarska Stanów Zjednoczonych rywalizuje na igrzyskach od 1964 roku. W 2016 roku zajęli brąz w Rio. Ich roster zawierał ośmiu powracających graczy i cztery nowe twarze. Czterech nowych graczy to przeciwny Kyle Ensing i zewnętrzne uderzenia T.J. DeFalco i Garrett Muagututia. Pozostałych ośmiu graczy to powracający weterani z brązowego sezonu medalowego drużyny z 2016 roku oraz pięciu debiutantów.

Męska drużyna siatkarska nie zdobyła złotego medalu od 1980 roku, kiedy to w Rio de Janeiro zajęła piąte miejsce. Od tego czasu drużyna USA stara się zdobyć medale olimpijskie w każdej konkurencji. W 2016 roku zdobyli brąz w siatkówce plażowej.

Drużyna mężczyzn w połowie czerwca zajmowała trzecie miejsce w rankingu światowym. Dodatkowo próbowali zdobyć swój pierwszy tytuł w FIVB Volleyball Nations League. W mistrzostwach świata w 2018 i 2019 roku zdobyli srebro lub brąz. W nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich drużyna będzie miała roster z rekordem 58 zwycięstw i ośmiu porażek.

Męska drużyna USA zdobyła brązowy medal po pokonaniu Brazylii w półfinale. Zespół wygrał trzy mecze z rzędu i miał pięciomeczową passę zwycięstw. W meczu o złoty medal drużyna pokonała broniącą tytułu Brazylię. Clay Stanley zdobył nagrodę MVP i został uznany za najlepszego strzelca i serwującego. Prowadził drużynę z 116 zabójstwami i 15 asami.

Mitch Stahl jest środkowym blokującym w męskiej drużynie siatkarskiej USA. Choć w reprezentacji jest dopiero od kilku lat, jego kariera rozpoczęła się w Chambersburg Area Senior High School. Początkowo grał w koszykówkę, a następnie przeniósł się do siatkówki. W wieku juniorskim zdobył z drużyną mistrzostwo stanu.

Drużyna USA zajmuje piąte miejsce w najnowszym rankingu FIVB Senior World Rankings. 24 lipca rozpoczynają grę w grupie przeciwko Francji. W trzecim secie, Team USA prowadzi 5-0 nad Francuzami. W czwartym secie, Francja wezwała timeout i zdobyła dwa punkty. W tym czasie prowadzenie Teamu USA było wielokrotnie zmniejszane do dwóch punktów.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *