Polscy sztangiści przyłapani na dopingu

Polscy sztangiści przyłapani na dopingu

IWF zrobiła gigantyczny krok w walce z dopingiem wprowadzając testy na sterydy anaboliczne. Decyzja ta jest dużym krokiem dla sportu, który wciąż zyskuje na popularności pomimo powszechności stosowania sterydów w celach rekreacyjnych. Jest to niezwykle ważny krok naprzód, ponieważ oprócz wykrycia stosowania sterydów u sportowców, zapewni również integralność sportu.

Podnoszenie ciężarów rośnie w popularność pomimo problemów z dopingiem

Polskie podnoszenie ciężarów od lat przeżywa rozkwit popularności, pomimo problemów z dopingiem. Sport ten ma dużą liczbę medalistów dopingowych, a MKOl był w stanie złapać wielu z nich poprzez ponowne badanie próbek od sportowców. Było to szczególnie przydatne w podnoszeniu ciężarów, gdzie medaliści dopingowi mają skłonność do oczyszczania moczu z zakazanych substancji przed planowanym testem.

W raporcie opublikowanym w 2017 roku podkreślono znaczenie rozwiązania problemu dopingu w podnoszeniu ciężarów. W sporcie istniała kultura dopingu, która jest zróżnicowana geograficznie. Różnice w praktykach dopingowych w różnych obszarach mogłyby pomóc międzynarodowym władzom sportowym w skoncentrowaniu dochodzeń na sportowcach stosujących zakazane substancje. Innym sposobem walki z dopingiem jest wprowadzenie niezapowiedzianych, losowych testów OOC. Pozwoliłoby to na złapanie sportowców stosujących doping na gorącym uczynku i zagwarantowanie, że wszyscy sportowcy przestrzegają przepisów.

Doping w sporcie jest poważnym problemem i wywołał ogromne kontrowersje w wielu krajach. MKOl podjął kroki w celu ograniczenia tego problemu i ogłasza najszerszy program testów przed igrzyskami w Tokio 2020. Zapowiada również zwiększenie inwestycji w długoterminowe przechowywanie substancji zabronionych, co może służyć jako silny czynnik odstraszający potencjalnych dopingowiczów.

Testy na sterydy anaboliczne to duży krok naprzód dla IWF

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) ogłosiła właśnie nowy program, który będzie wykrywał sterydy anaboliczne. W przeszłości IWF nie wymagała od sportowców poddawania się testom. Stosowanie sterydów w podnoszeniu ciężarów było powszechne. W 1956 roku były one nielegalne, ale wielu ciężarowców je stosowało. Niektórzy z tych sportowców zostali później trenerami siłowymi w USA i Europie. W latach 80. ubiegłego stulecia ciężarowców podejrzewano jedynie o przyjmowanie sterydów, ale system był podatny na dziury i pozostawiał miejsce na oszustwa. Badanie przeprowadzone przez laboratorium w Kolonii wykazało, że do 20 procent próbek moczu nie mieściło się w proporcjach. Było to wskazówką, że sportowcy nie przyjmowali doustnych sterydów, ale raczej wstrzykiwany testosteron.

W Stanach Zjednoczonych jest kilka szkół, które korzystają z programu Drug Free Sport. Większość z nich nie przeprowadza jednak testów na obecność sterydów anabolicznych. Jest to częściowo spowodowane kosztami. Niektóre szkoły nie wierzą, że sterydy stanowią problem i uważają, że pieniądze byłyby lepiej wydane na testowanie innych substancji. W USA National Center for Drug Free Sport (NCDFS) testuje ponad 300 szkół i sportowców uczelni wyższych na obecność nielegalnych substancji.

IWF wprowadziła również nowe zasady mające na celu zwiększenie liczby testów wewnątrzkonkurencyjnych na obecność sterydów anabolicznych. Chociaż nastąpiła pewna poprawa, nadal istnieje problem z dopingiem, o czym świadczy 61 ponownych pozytywnych testów. Niestety, nadużywanie sterydów stało się popularną działalnością rekreacyjną. Istnieją nawet podziemne laboratoria, które produkują i sprzedają sterydy anaboliczne. W związku z tym IWF robi duży krok naprzód w rozwiązywaniu tego problemu.

Riecke podnosił sztangę

Riecke to były zawodowy ciężarowiec. Był członkiem drużyny olimpijskiej z 1964 roku. Do czasu skandalu dopingowego posiadał dwa amerykańskie rekordy w snatchu i wyciskaniu na ławce na stojąco. W 1964 roku tempo ustanawiania rekordów świata było coraz szybsze. Rosjanie i wschodnioeuropejscy siłacze ustanawiali rekordy świata każdego miesiąca. Pomimo tego, amerykańskie ustanawianie rekordów było nadal powolne. W 1964 roku, Riecke został przesłuchany do profilu w magazynie Strength and Health. W 1970 roku został pierwszym trenerem siłowym Pittsburgh Steelers. Został również wprowadzony do Hall of Fame.

Oprócz Riecke, inny wybitny polski sztangista, Tomasz Zieliński, również został wykluczony za stosowanie zakazanych substancji. Test na obecność sterydu anabolicznego nandrolonu był pozytywny na krótko przed Igrzyskami w Rio. Wcześniej był przewidziany do startu w kategorii 94 kg. Pozytywny test wykazał, że nandrolon był obecny w jego próbce “B”, co jest zabronione w międzynarodowych zawodach podnoszenia ciężarów.

Świat podnoszenia ciężarów jest “zerem” anabolików. Wielu historyków, lekarzy i doktorów pisało na ten temat. W Science American, Dr. John Ziegler, lekarz z Olney, Maryland, rozmawiał z rosyjskim lekarzem drużynowym w latach 50-tych. Ziegler zaczął podawać Dianabol swoim sportowcom w latach 60-tych.

Dianabol był lekiem zwiększającym wydajność

Na początku lat sześćdziesiątych amerykańscy sportowcy uprawiający sztangę zaczęli stosować Dianabol, aby zwiększyć swoją wydajność. Wśród zaangażowanych sportowców był Bob Hoffman, założyciel York Barbell, który wspierał amerykańskie podnoszenie ciężarów przez ponad pięćdziesiąt lat. Hoffman powiedział swoim sportowcom, aby unikali sterydów, ale nie było jasne, do czego służyła ta substancja. Nigdy też nie popierał publicznie jej stosowania, ale mówił sportowcom, żeby byli ostrożni.

Lek zwiększa liczbę czerwonych krwinek, a tym samym zwiększa ilość tlenu przenoszonego do mięśni. Zwiększona ilość czerwonych krwinek pomaga również w wytrzymałości mięśniowej, pozwalając na więcej powtórzeń w każdym zestawie. Lek jest również znany z tego, że zwiększa produkcję tlenku azotu, co umożliwia osiągnięcie większych pomp podczas treningów.

Lek został opracowany przez dr Johna Zieglera z Olney, Md. Współpracował on ze szwajcarską firmą farmaceutyczną o nazwie CIBA. Podawał Dianabol podnoszącym ciśnienie w siłowni w Yorku i rozpowszechniał lek w całym kraju. W rezultacie stosowanie leku szybko rozprzestrzeniło się na sporty zawodowe, a nawet na college football. Pod koniec lat 70. dr Riecke, trener siłowy Pittsburgh Steelers w latach 1970-1980, powiedział swoim zawodnikom, by unikali stosowania sterydów, ale wielu zawodników przyznało się do stosowania leku.

Na początku lat 60. każdy lekarz mógł wypisać receptę na Dianabol. Jednak w 1972 roku lek został zakazany przez Komitet Olimpijski. Do lat 70. lek stał się publicznym skandalem i wielu sportowców zaczęło się od niego odwracać. Do końca dekady 68 procent sportowców olimpijskich przyznało się do stosowania leków zwiększających wydajność, w tym Dianabolu.

Tomasz Zieliński zdobył medal olimpijski

Tomasz Zieliński zdobył złoty medal w podnoszeniu ciężarów po tym, jak został złapany na dopingu. Był pretendentem do medalu w konkurencji 94 kg mężczyzn na Olimpiadzie w Londynie. Nie przeszedł jednak testu na obecność narkotyków i otrzymał zakaz startu w Rio. To nie pierwszy raz, kiedy ktoś został przyłapany na dopingu na Olimpiadzie, ponieważ dwóch innych zawodników w tej samej kategorii wagowej również miało pozytywny wynik testu na EPO.

Tomasz Zieliński jest ciężarowcem z Polski. Zdobył złoty medal na Olimpiadzie w Londynie w 2012 roku, ale od tego czasu testy na obecność sterydów anabolicznych nandrolonu były pozytywne. Został wykluczony z Igrzysk Olimpijskich w Rio na osiem lat. Jest synem Adriana Zielińskiego, który zdobył złoty medal w wadze 94 kg na Olimpiadzie w Londynie. Obaj bracia zaprzeczyli niewłaściwym działaniom, twierdząc, że trenowali oddzielnie od polskiej federacji.

MKOl zawiesza także dwóch innych sportowców. Bułgarska kulomiotka Silvia Danekova i chiński pływak Chen Xinyi zostali zawieszeni na dwa lata po pozytywnych testach na obecność zakazanych substancji. Wyniki tych testów to wstępny wyrok. Ostateczna decyzja spodziewana jest przed zakończeniem igrzysk.

Zawieszenie Buluta sprawiło, że niektórzy sportowcy zaczęli płakać. W poniedziałek miał wystartować w biegu na 3000 m kobiet, ale nie przeszedł testu pozakonkursowego. Będzie miał dużo czasu, aby zakwalifikować się na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *