Jak sprawdzić pojemność płuc w domu

Jak sprawdzić pojemność płuc w domu

Aby określić swoją pojemność płuc, musisz wykonać kilka prostych czynności. Pierwszą z nich jest policzenie oddechów. To pomoże ci uzyskać średnią liczbę. Możesz zwiększyć tę liczbę poprzez stopniowe dodawanie kolejnych oddechów. Pamiętaj, że płuca są miękkimi strukturami, więc powinieneś zwiększać pojemność płuc w sposób stopniowy.

Monitorowanie szczytowego przepływu wydechowego

Pierwszym krokiem w monitorowaniu szczytowego przepływu wydechowego jest zebranie bazowego pomiaru przepływu szczytowego. Jest to najdokładniejszy sposób monitorowania pojemności płuc. Pomiary przepływu szczytowego są ważne, ponieważ wskazują, czy drogi oddechowe ulegają zwężeniu. Ponadto, pomiary przepływu szczytowego mogą pomóc w monitorowaniu astmy i określić, czy pacjent reaguje na leki.

Istnieje wiele metod monitorowania szczytowego przepływu wydechowego w domu. Używanie spirometru jest jednym ze sposobów na sprawdzenie pojemności płuc bez wychodzenia z domu. Badanie to polega na dmuchaniu w ustnik i rejestrowaniu największej wartości przepływu. Po wykonaniu testu możesz podzielić się swoimi wynikami z lekarzem na platformie cyfrowej.

Zanim rozpoczniesz monitorowanie szczytowego przepływu wydechowego w domu, skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką zajmującą się astmą w sprawie planu. Dobrym pomysłem jest przeglądanie swoich wyników raz w roku. Należy również porównać swój aktualny pomiar szczytowego przepływu wydechowego ze swoim najlepszym wynikiem. Jeśli różnica między nimi jest duża, może to oznaczać, że zbliża się atak astmy. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć atak astmy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem w celu podjęcia leczenia.

Szczytowy przepływ wydechowy (PEF) to szczytowy przepływ, który występuje podczas silnego wydechu. Jest on mierzony w litrach na minutę i stanowi dobry wskaźnik wielkości dróg oddechowych. Może być używany do identyfikacji ograniczeń przepływu powietrza w praktyce klinicznej, monitorowania postępu choroby i dostosowania leków na astmę. Może również pomóc w określeniu czynników środowiskowych, które mogą wpływać na pojemność płuc.

Jeśli obawiasz się, że Twoje pomiary przepływu szczytowego mogą być zbyt niskie lub zbyt wysokie, możesz użyć szybko działających inhalatorów, aby je skorygować. Objawy astmy mogą obejmować kaszel, świszczący oddech lub duszności. Jeśli te objawy nie ustępują, należy natychmiast udać się do lekarza lub zadzwonić pod numer 911.

Badanie objętości płuc

Badanie czynnościowe płuc może określić, czy dana osoba jest zagrożona pewnymi schorzeniami płuc. Zazwyczaj jest ono wykonywane w szpitalu lub innej placówce służby zdrowia z udziałem przeszkolonego terapeuty oddechowego. Można je jednak wykonać również w domu. Procedura wymaga oddychania przez ustnik, który jest podłączony do mniejszego urządzenia ręcznego lub większej maszyny. Urządzenia te mierzą przepływ powietrza i wzory przepływu powietrza. Gdy wykonujesz badanie spirometryczne, powinieneś unikać ciężkich posiłków lub palenia papierosów na cztery do sześciu godzin przed badaniem.

Przeciętny człowiek ma około 600 litrów powietrza na minutę. Jeśli Twój jest poniżej tej wartości, powinieneś zgłosić się do lekarza. Jeśli jednak Twoje objawy są łagodne, możesz chcieć wykonać samobadanie. Przed wykonaniem tego testu należy jednak skonsultować się z lekarzem.

Wyniki badania czynności płuc będą zależały od kilku czynników. Wiek, wzrost, płeć i przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wyniki badania. Należy unikać noszenia luźnych ubrań, ponieważ może to ograniczyć oddychanie. Większość badań czynnościowych płuc jest nieinwazyjna i łatwa do przeprowadzenia, jednak po ich zakończeniu może Pan/Pani czuć się nadęty i zmęczony.

Chociaż testy czynnościowe płuc są bezpieczne, należy skonsultować się z lekarzem, jeśli cierpisz na jakąś chorobę. Badanie czynności płuc może wykryć zwężone drogi oddechowe i inne problemy zdrowotne. Lekarz może również wykonać badanie poziomu tlenu we krwi lub badanie dyfuzji gazów.

Inną opcją jest wykorzystanie smartfona do pomiaru pojemności płuc. Metoda ta może być wygodna i niedroga, a do pomiaru przepływu powietrza wykorzystuje fale dźwiękowe. Korzystając z tej techniki, można monitorować czynność płuc z domu. Aplikacja może również porównać wyniki z normami medycznymi i pomóc Ci określić najlepszy sposób leczenia Twojego stanu zdrowia. Test spirometryczny

Spirometria to przydatny test, który pomaga lekarzom diagnozować i zarządzać chorobami płuc. Może pomóc w zmniejszeniu objawów i zapobieganiu zaostrzeniom choroby. Może również pomóc w określeniu skuteczności niektórych leków. Badanie może być wykonane w domu lub w gabinecie lekarskim. Osoby cierpiące na astmę lub przewlekłą chorobę płuc powinny wykonywać je regularnie. Osoby po 40. roku życia powinny poddać się badaniu, jeśli podejrzewają, że mogą mieć POChP lub inne schorzenie płuc.

Badanie spirometryczne mierzy dwa kluczowe czynniki: objętość oddechową powietrza wdychanego podczas normalnego oddychania oraz objętość powietrza wydychanego w ciągu minuty. W badaniu ocenia się również stosunek FEV1/FVC. Niski FEV1 wskazuje na problem z drogami oddechowymi. Jeśli Twoje współczynniki FEV1 i FVC są niskie, może to oznaczać, że masz astmę lub POChP. Test pomaga również wykluczyć inne schorzenia, które mogą być przyczyną słabego oddychania.

Podczas badania możesz odczuwać objawy zmęczenia, zawroty głowy lub ucisk w klatce piersiowej. Jeśli poczujesz zawroty głowy, najlepiej jest przerwać badanie i odczekać kilka minut przed jego kontynuacją. Jeśli wyniki są nieprawidłowe, lekarz może przepisać lek na oddychanie, który pomoże Ci skuteczniej wdychać i wydychać powietrze. Jeśli ten lek nie zadziała, może być konieczne powtórzenie badania.

Przed wykonaniem badania spirometrycznego w domu, powinieneś mieć wszystkie niezbędne przygotowania. Na przykład, jeśli przyjmujesz lek rozszerzający oskrzela, musisz przestać go stosować na 24 godziny przed badaniem. Należy również pamiętać o noszeniu luźnej odzieży. Przed badaniem należy również powstrzymać się od spożywania alkoholu i forsownych ćwiczeń.

Przygotowanie do badania czynności płuc

Przed poddaniem się domowemu badaniu czynności płuc należy wiedzieć, na czym ono polega. Badanie czynnościowe płuc to prosty test, który mierzy pojemność płuc. Badanie to może pomóc w ustaleniu, czy pacjent musi rozpocząć terapię tlenową, czy też nie. Można się do niego przygotować, wykonując poniższe proste kroki.

Test polega na wykonaniu głębokiego wdechu i użyciu ustnika. Następnie należy wykonać gwałtowny i ciężki wydech. Powtórz ten proces kilka razy. Jeśli wyniki są nieprawidłowe, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najwłaściwszego sposobu leczenia Twojego stanu.

Chociaż badania czynności płuc mogą wydawać się ryzykowne, są one na ogół bezpieczne. W rzeczywistości sprzęt używany do badań jest czyszczony i dezynfekowany przed użyciem przez każdego pacjenta. Nadal jednak ważne jest przygotowanie się przed domowym badaniem czynności płuc, aby można było uzyskać jak najdokładniejsze wyniki.

Przed wykonaniem badania czynności płuc ważne jest, aby wziąć swoje leki. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego ryzyka. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych zasad, może się to skończyć fałszywym wynikiem. Dlatego kluczowe jest przyjęcie leków na kilka dni przed badaniem.

Powinieneś znać podstawy spirometrii. Wyniki tego testu są wykorzystywane do określenia, czy potrzebujesz leczenia swojej choroby płuc. Podczas tego testu zostaniesz poproszony o głębokie oddychanie przez około 10 sekund. Badanie określi FEV1 (ilość powietrza, którą można wydychać w ciągu sekundy po wzięciu głębokiego oddechu) oraz natężoną pojemność życiową (FVC). Test FVC pomaga lekarzowi określić, czy leczenie przynosi efekty.

Przed wykonaniem testu konieczna jest konsultacja z lekarzem. Lekarz poinformuje Państwa, jakich leków należy unikać na sześć do ośmiu godzin przed testem. Powinieneś także upewnić się, że nie bierzesz żadnych krótko działających inhalatorów przed testem. Powinieneś także upewnić się, że nosisz luźne buty sportowe do części wysiłkowej testu. Monitorowane będzie również ciśnienie krwi i tętno.

Ryzyko związane z badaniem czynności płuc

Przeprowadzenie badania czynności płuc w domu wiąże się z pewnym ryzykiem, zwłaszcza jeśli cierpisz na schorzenia układu oddechowego. Po badaniu może Pani/Pan poczuć się słabo lub zmęczona/y, dlatego warto odpocząć od 30 do 90 minut przed badaniem. Wyniki mogą się również różnić, jeśli palisz lub stosujesz pewne leki. Jeśli masz problemy z płucami w przeszłości, lekarz może zalecić inhalator, który złagodzi objawy.

Należy skonsultować się z lekarzem na temat ryzyka związanego z przeprowadzeniem badania czynności płuc w domu. Ogólnie rzecz biorąc, testy są bezpieczne, ale niektórzy ludzie mogą doświadczyć zawrotów głowy, zawrotów głowy lub uczucia klaustrofobii podczas procedury. Ważne jest, aby omówić swoje obawy z lekarzem przed poddaniem się jakiejkolwiek procedurze. Ponadto, badania czynności płuc są ważne w określaniu przyczyn duszności. Kilka różnych chorób może powodować ten stan, w tym astma i zapalenie oskrzeli. Badanie czynności płuc wykaże również, czy cierpisz na którąś z tych chorób.

Podczas gdy większość badań czynnościowych płuc jest całkowicie bezpieczna, niektóre procedury, takie jak bronchoskopia, mogą stwarzać ryzyko. Na przykład, test szybkiego oddychania może powodować zawroty głowy. Jeśli tak się stanie, należy powiedzieć o tym naukowcowi wykonującemu badanie. Dodatkowo, jeśli w przeszłości miałeś problemy z sercem, możesz być bardziej podatny na ryzyko związane z testem.

Badania czynności płuc są inwazyjne, ale stanowią ważną część opieki zdrowotnej. Mogą one dokładnie określić, ile powietrza mogą pomieścić Twoje płuca. Badanie pletyzmograficzne może pomóc lekarzowi określić, czy potrzebujesz tlenoterapii. Badanie to może również pomóc lekarzowi określić, jakie rodzaje leczenia mogą być dla Ciebie odpowiednie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *